Rozwój dziecka w 10 miesiącu

  Rozwój niemowlęcia w 10. miesiącu oscyluje wokół nauki chodzenia i mówienia. Niemowlę rozumie proste polecenia i chętnie wdaje się w dyskusję. Staje się coraz bardziej samodzielne i chce samo jeść. Wzrost i waga nie zmieniają się już tak gwałtownie jak w poprzednich miesiącach. Najważniejsi dla dziecka są rodzice, dlatego nawet krótkie rozstania okupione są płaczem i niezadowoleniem maluszka. Więcej na temat rozwoju fizycznego i psychospołecznego 10-miesięcznego niemowlęcia przeczytasz w artykule poniżej.

  Podstawowych informacji na temat rozwoju dziecka dostarczają siatki centylowe dla dzieci. Pozwalają sprawdzić, czy waga i wzrost dziecka są w normie. Statystycznie dziewczynki w wieku 10 miesięcy ważą 7,3-10,5 kg oraz mierzą 68,3-75 cm. Z kolei siatki centylowe dla chłopców przedstawiają następujące wartości: waga od 8 do 11,8 kg, wzrost od 70,2 do 79 cm.

  Rozwój fizyczny dziecka w 10. miesiącu

  W 10. miesiącu maluszek sprawnie manewruje główką. Odwraca ją, bez konieczności skrętu tułowia. Pewnie siedzi i co ważne, sam siada. Swobodnie zmienia pozycję leżącą na siedzącą, a nawet na stojącą! Stawia już pierwsze kroki, ale nadal potrzebuje asekuracji - choć niektóre niemowlęta pragną być samodzielne w tej materii i odganiają pomocną dłoń. Samodzielne wyprawy wzdłuż pokoju zwykle kończą się upadkiem. Całe szczęście pieluszka amortyzuje klapnięcie na pupę, dzięki czemu malec się nie zniechęca i bez wytchnienia ćwiczy chodzenie. Jednak głównym środkiem transportu maluszka nadal pozostaje raczkowanie i… ręce mamy.

  Niemowlę sprawnie posługuje się rączkami i wyrywa łyżeczkę podczas karmienia. To dobry moment na naukę samodzielnego jedzenia. Koordynacja ciała robi wrażenie – dziecko potrafi schylać się po zabawkę oraz odłożyć ją na miejsce (umiejętność zwalniania uchwytu), ale największą frajdę sprawia mu wyciąganie skarbów z pudełka na zabawki i rozrzucanie ich po całym pokoju.

  Uwaga na przytulanie pociechy. 10-miesięczne dziecko należy dobrze trzymać, gdyż gotowe wyskoczyć z rąk w każdej chwili niczym żabka. Poza tym z pewnością zainteresuje się wiszącymi kolczykami i gotowe je ściągnąć, nawet jeśli ucho i kolczyk będą stawiać opór. Pamiętaj, że niemowlę ma już kilka ostrych ząbków (patrz: kalendarz ząbkowania). Zamiast dać ci buzi, mały nicpoń może ugryźć w policzek. 

  Rozwój psychospołeczny dziecka w 10. miesiącu

  Niemowlę staje się coraz poważniejszym partnerem do rozmów. Nie dość, że potrafi artykułować pierwsze słowa, takie jak długo wyczekiwane „mama” i „tata”, to na dodatek mała papuga stara się powtarzać to, co przed chwilą powiedziałaś. Uważnie obserwuje ruch twoich ust oraz wsłuchuje melodykę wypowiedzi. Choć na składne zdania jeszcze nie pora, to malec stara się coś przekazać melodyjnym gaworzeniem. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio na zaczepki maluszka, z pewnością przywoła cię do porządku. Natężenie głosu zmienia znienacka, dlatego uważaj na zbliżanie ucha do małej buzi. Maluszek potrafi już całkiem głośno pisnąć. Niemowlę nie tylko mówi, ale i uważnie słucha. Rozumie proste polecenia, typu „daj”, „chodź”, „przynieś”, „patrz”, „weź”.

  Malec coraz lepiej rozumie zależność przyczynowo-skutkową. Dlatego jeśli schowasz za siebie zabawkę, niemowlę zacznie zaglądać za twoje plecy. Wiara w znikanie zabawek i upragnionych przedmiotów podupada. Gdy rzucisz do maluszka piłeczkę, sięgnie po nią i rzuci w twoją stronę. Palcem wskazującym wskaże na interesujące go przedmioty. Angażuj się w zabawy z dzieckiem, gdyż stymulują rozwój fizyczny i psychiczny pociechy.

  Niemowlęta różnie reagują na rozstanie z mamą. Niektóre krótką rozłąkę znoszą dobrze i z zaciekawieniem obserwują nowe otoczenie, choć już niekoniecznie nowe twarze. Inne zniknięcie mamy reagują płaczek i lękiem. W takiej sytuacji można zaprzyjaźnić maluszka z maskotką, która będzie pełniła magiczną moc i pomoże znieść dziecku trudne chwile. Jednak pluszowy przyjaciel może sprawiać i kłopoty. Jeśli zapomnisz o nim wyjeżdżając z dzieckiem do rodziny, znajomych lub na wakacje, niemowlę może mieć problemy z zasypianiem. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych produktów może okazać się szkodliwe dla ciebie lub dziecka. Jednym z takich potencjalnie groźnych preparatów jest lakier do...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Marka wózków dziecięcych X-lander zaprezentowała nową kolekcję 2014-2015,...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dieta kobiety karmiącej piersią powinna być dostosowana indywidualnie do...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Bardzo pomocny artykuł, właśnie stajemy przed wyborem plecaka dla naszego pierwszoklasisty :) Weźmiemy sobie do serca wszystkie rady :)

  • (5)

   Ja uważam to za zbyt przesadne, sama mam córkę 3,5 roku która nieraz podbiera mi lakiery i się maluje. Po 1-2 dniach zmywam i jest ok, gdybym robiła to (malowanie) każdego dnia to mogłabym stwierdzić że istnieje niebezpieczeństwo, ale sporadyczne "...

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą