Ruchy dziecka w ciąży

  Każda mama nie może się doczekać, kiedy poczuje pierwsze ruchy swojego maleństwa. Jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Choć rozwijający się płód zaczyna poruszać się już w 7. tygodniu ciąży, ruch ten jest niewyczuwalny dla mamy. Kiedy zatem czuje się pierwsze ruchy dziecka? Jak często dziecko powinno się poruszać? Kiedy brak ruchu jest powodem do niepokoju? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

  Pierwsze ruchy dziecka

  Pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka odnotowuje się w 20. lub 22. tygodniu ciąży, w przypadku pierwszego dziecka. Druga ciąża i szczupła figura to przyczyny, dla których pierwsze ruchy wyczuwalne są już nawet w 18. czy 16. tygodniu ciąży. Początkowo ruchy twojego maleństwa będą przypominały pracę jelit - bulgotanie, burczenie, łaskotanie. Aby odróżnić je od wygibasów maluszka musisz dobrze wsłuchać się w brzuszek. W kolejnych tygodniach malec urośnie, mając wciąż dużo przestrzeni do rozciągania i ćwiczenia. Pod koniec drugiego trymestru ruchy dziecka są najbardziej intensywne. Częstotliwość uderzeń i kopnięć zmniejsza się wraz ze zbliżaniem terminu porodu. Dziecko jest już na tyle duże, że wypełnia cały brzuszek. Wyciągnięcie rączki lub nóżki staje się dla maleństwa problematyczne, a dla ciebie bolesne.

  Liczenie ruchów dziecka

  Około 28. tygodnia ciąży lekarz może zalecić ci liczenie ruchów dziecka. Nie oznacza to, że istnieje ścisła liczba ruchów, jakie dziecko powinno wykonać. W końcu dużo zależy od temperamentu malca, pory dnia, pozycji mamy, odczuwanych przez nią emocji etc. etc. Przyjmuje się jednak, że w ciągu godziny dziecko porusza się ok. 10 razy. Jednak zdarzają się i takie godziny, kiedy nie poczujesz ani jednego kopniaka. Co to oznacza?

  Brak ruchu

  • Najprawdopodobniej twój maluszek uciął sobie drzemkę. Okresy aktywności dziecka przeplatają się z dwu lub trzygodzinnymi okresami snu, kiedy aktywność dziecka jest minimalna.
  • Powodem do niepokoju może być brak wyczuwalnych ruchów dziecka po 22. tygodniu ciąży. W takim przypadku warto udać się do lekarza i wykonać badanie KTG oraz USG. Nie musi to oznaczać najgorszego. Gdy dziecko ułoży się na przedniej ścianie macicy lub ze względu na mała wrażliwość zakończeń nerwowych, możesz nie czuć ruchów dziecka.
  • Udaj się do lekarza także wtedy, gdy nagle zmieni się intensywność ruchów dziecka - zacznie gwałtownie się poruszać lub ruchy nagle osłabną.
  • Wizyta jest konieczna również w przypadku braku aktywności dziecka przez ostatnie 12 godzin.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych produktów może okazać się szkodliwe dla ciebie lub dziecka. Jednym z takich potencjalnie groźnych preparatów jest lakier do...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  W ciągu roku działasz na wysokich obrotach. Dom, praca, dzieci, codzienne...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Marka wózków dziecięcych X-lander zaprezentowała nową kolekcję 2014-2015,...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Bardzo pomocny artykuł, właśnie stajemy przed wyborem plecaka dla naszego pierwszoklasisty :) Weźmiemy sobie do serca wszystkie rady :)

  • (5)

   Ja uważam to za zbyt przesadne, sama mam córkę 3,5 roku która nieraz podbiera mi lakiery i się maluje. Po 1-2 dniach zmywam i jest ok, gdybym robiła to (malowanie) każdego dnia to mogłabym stwierdzić że istnieje niebezpieczeństwo, ale sporadyczne "...

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą