Seplenienie u dzieci

  Seplenienie to wada wymowy występująca dość często u małych dzieci. Jeśli twoja pociecha jest już w wieku przedszkolnym i nadal ma problemy z prawidłowym artykułowaniem takich zgłosek, jak: „sz”, „cz”, „s”, „c”, „ś”, „ć”, „dź”, „dż”, „ż” – wizyta u logopedy będzie konieczna. Wady wymowy sprawiają, że nauka pisania i czytania staje się problematyczna. Nie zwlekaj, gdyż wady wymowy z czasem utrwalają się i coraz trudniej je wyeliminować.

  Przyczyny seplenienia u dzieci

  Najczęstszym problemem u kilkulatków jest odróżnienie „s” od „sz”. Bardzo łatwo to sprawdzić. Połóż przed dzieckiem dwa kartoniki, jeden z „s”, a drugi z „sz”. Wypowiadaj kolejno wyraz z „sz” i „s”, a dziecku poleć podnoszenie kartonika z literką, na którą zaczyna się wyraz. Jeśli ćwiczenie przerasta sześciolatka, należy zapisać go na wizytę do logopedy. Za seplenienie uważa się również opuszczanie lub zamienianie w wyrazach liter, które sprawiają dziecku problem artykulacyjny, np. „fieci” zamiast „świeci”, „zaba” zamiast „żaba”. Skąd się bierze seplenienie u dzieci?

  Seplenienie u dzieci powodują:

  • nieprawidłowe ustawienie języka,
  • wady zgryzu,
  • oddychanie przez usta,
  • wada w budowie narządu mowy,
  • wady słuchu.

  Najczęstszą przyczyną seplenienia jest nieprawidłowe wymawianie głosek w wyniku zmiany miejsca artykulacji głosek (jest to tzw. sygmatyzm właściwy), np.:

  • Wymawianie głosek: „s”, „z”, „c”, „dz” poprzez wsunięcie języka między zęby i spłaszczenie go. W konsekwencji dźwięk rozprasza się, a głoski brzmią nieprawidłowo. Jest to seplenienie międzyzębowe.
  • Wymawianie głosek: „s”, „z”, „dz”, „dż”, „dź”, „sz”, „cz”, „ś”, „ź”, „ć” tworząc szczelinę między językiem a kłami, zamiast wzdłuż środkowej linii języka (seplenienie boczne).
  • Z kolei utworzenie zbyt głębokiego rowka wzdłuż środka języka powoduje świszczenie, dając ostre brzmienie głosek dentalizowanych.
  • Problemem z wymawianiem głosek powstaje również wtedy, gdy język w ogóle nie bierze udziału w artykulacji. Mowa wówczas o seplenieniu wargowo-zębowym.

  Leczenie seplenienia u dzieci

  Jeśli twoje dziecko sepleni, koniecznie odwiedź z nim logopedę. Dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń, które dziecko będzie wykonywać także w domu. Systematyczne ćwiczenia to klucz do sukcesu. Niektóre dzieci potrzebują zaledwie 3-4 wizyt u logopedy i intensywnego treningu w domu, aby zacząć prawidłowo artykułować głoski.

  Przykładowe ćwiczenia logopedyczne na wzmocnienie mięśni ust i języka, potrzebnych do prawidłowej artykulacji to:

  • robienie baniek mydlanych,
  • oblizywanie językiem ust dookoła,
  • lizanie lizaka lub łyżeczki miodu oddalonych od buzi na długość języka,
  • próby sięgania językiem do nosa,
  • cmokanie,
  • naśladowanie galopującego konia klaskając językiem.

  Ćwiczenia logopedyczne to nie wszystko. Sepleniące dziecko potrzebuje wsparcia ze strony najbliższych, gdyż seplenienie sprawia, że czuje się inne i gorsze od rówieśników. Nie powtarzaj po dziecku źle wypowiedzianych wyrazów, tylko poprawiaj je. Jeśli maluszkowi sprawia to przykrość, ogranicz się do prawidłowego i wyraźnego zwracania się do maluszka. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez logopedę szybko przyniesie zamierzone rezultaty. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Co z bzdura!Jak przy np.seplenieniu międzyzębowym można zalecić ćw. języka poza jamą ustną (sięganie językiem do nosa itd...)-chyba tylko żeby pogłębić wadę!

  dzięki za to fajne

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Desery i przekąski mają najwięcej zwolenników wśród dzieci, które nade wszystko cenią sobie ich słodki smak. Rodzice są zwykle dość krytyczni w stosunku do słodyczy - ich sceptycyzm wynika przede...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.