Skaza białkowa

  Skaza białkowa to nie tylko alergia na białko mleka krowiego. Objawy skazy białkowej (wysypka u niemowląt, biegunka i bóle brzucha) mogą pojawić się jako reakcja alergiczna zarówno na mleko, produkty mleczne, jak i mięso wołowe i cielęce. Co więcej, alergia pokarmowa u niemowląt rozwija się, gdy dieta matki karmiącej piersią zawiera alergeny pokarmowe, takie jak np: jaja kurze, kakao czy cytrusy.

  Objawy skazy białkowej

  Skaza białkowa występuje najczęściej u dzieci poniżej 2-ego roku życia i przybiera postać wysypki. Dzieci należące do grupy ryzyka to wcześniaki oraz maluszki obciążone genetycznie, tzn. jedno z rodziców ma alergię. Wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka wzrasta do 60%.

  Charakterystycznym objawem skazy białkowej są czerwone krostki pojawiające się na twarzy maluszka, szyi, rączkach, a niekiedy i na nóżkach. Liczne krostki zlewają się w czerwone plamki. Alergii towarzyszyć może biegunka oraz ulewanie. Dziecko boli brzuszek, dlatego zanosi się gromkim płaczem. Nieleczona przechodzi w atopowe zapalenie skóry. Wówczas infekcja rozprzestrzenia się na pozostałe obszary skóry, a także może doprowadzić do zapalenia ucha oraz chorób układu moczowego.

  Jeśli nie jesteś pewna, co dolega maluszkowi oraz masz wątpliwości co do właściwego postępowania w przypadku wysypki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

  Skaza białkowa a karmienie piersią

  Jeszcze do niedawna w czasie laktacji zalecano matkom picie dużych ilości mleka, ze względu na zawartość wapnia. Obecnie, ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej na białko mleka krowiego u niemowląt, odradza się picie więcej niż 1 szklankę mleka krowiego dziennie. Cennym źródłem wapnia są również inne produkty nabiałowe, takie jak sery, jogurty i kefiry. Warto sięgać również po zielone warzywa i kasze.

  Dieta w czasie laktacji powinna zawierać co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, najlepiej wody mineralnej. Mocna kawa i herbata oraz napoje alkoholowe są wysoce niewskazane. Bawarka, czyli herbata z mlekiem, wbrew powszechnym opiniom, wcale nie zwiększa produkcji matczynego mleka. Co więcej, może stać się przyczyną alergii i kolek u dziecka.

  Picie mleka krowiego oraz spożywanie produktów mlecznych jest szczególnie niewskazane dla matek tych dzieci, które pochodzą z rodzin obciążonych alergią. W ich przypadku należy również uważać na inne alergeny pokarmowe, takie jak: owoce cytrusowe, truskawki, czekolada, kakao, pomidory, orzechy czy ryby. 

  Leczenie skazy białkowej  

  Podstawą leczenia skazy białkowej u niemowląt jest wyeliminowanie z diety matki karmiącej piersią mleka krowiego i produktów mlecznych. W sytuacji, gdy uczulenie na mleko wystąpiło u dzieci karmionych sztucznie, należy zmienić mleko modyfikowane na inne, o wysokim stopniu zhydrolizowania białek. W ogóle dla niemowląt karmionych piersią lepiej wybierać mleka humanizowane (HA). Rozszerzając dietę małego alergika bądź ostrożna i wprowadzaj nowe produkty pojedynczo i w małych porcjach.

  Pamiętaj, że dieta eliminacyjna powinna pociągać za sobą suplementację odpowiednimi preparatami, w tym przypadku wapnia. Dieta bezmleczna oraz suplementacja witaminowo-mineralna zawsze wprowadzane są na zalecenie lekarza.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Dokładnie tak. Najistotniejsze to dieta eliminacyjna. Trzeba weliminować wszystko co może zawierać choćby niewielkie ilości mleka w swoim składzie. Najlepsze mleko dla dziecka z alergią to humanizowane. Warto też stosować specjalne probiotyki dla dzieci z alergią pokarmową jak Latopic bo uszczelniają jelita na przenikanie alergenów i pomagają w rozwoju tolerancji na mleko krowie.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Sposób, w jaki wychowujemy nasze dzieci, jest kwestią indywidualną. Należy także pamiętać, że żaden styl nie jest idealny – każdy ma swoje plusy i minusy, zwolenników i przeciwników. Z łatwością mo...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   ja stosuję styl - ja po prostu płynę wraz z nurtem - nie dam sobie wejść na głowę ale i nie jestem szczególnie surowa... zwracam uwagę na edukację, ale nie tylko. Pozwalam badać świat ale tez ukierunkowuję... nie wuem czy ma to nazwę :D

  • (1)

   MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

   1. PIERWSZY POWÓD:
   To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz ju...

  • (18)

   widze ze nie tylko ja mam problem z odczytaniem wynikow.przede mna swieta,czuje ze najdlozsze w historii, i ta niewiadoma w dalszym ciagu, jak by nie mozna bylo prosciej, a tak czlowiek wariuje z ta niewiedza.proste pytanie a tak skomplikowana odp./p...

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?