Skaza białkowa

  Skaza białkowa to nie tylko alergia na białko mleka krowiego. Objawy skazy białkowej (wysypka u niemowląt, biegunka i bóle brzucha) mogą pojawić się jako reakcja alergiczna zarówno na mleko, produkty mleczne, jak i mięso wołowe i cielęce. Co więcej, alergia pokarmowa u niemowląt rozwija się, gdy dieta matki karmiącej piersią zawiera alergeny pokarmowe, takie jak np: jaja kurze, kakao czy cytrusy.

  Objawy skazy białkowej

  Skaza białkowa występuje najczęściej u dzieci poniżej 2-ego roku życia i przybiera postać wysypki. Dzieci należące do grupy ryzyka to wcześniaki oraz maluszki obciążone genetycznie, tzn. jedno z rodziców ma alergię. Wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka wzrasta do 60%.

  Charakterystycznym objawem skazy białkowej są czerwone krostki pojawiające się na twarzy maluszka, szyi, rączkach, a niekiedy i na nóżkach. Liczne krostki zlewają się w czerwone plamki. Alergii towarzyszyć może biegunka oraz ulewanie. Dziecko boli brzuszek, dlatego zanosi się gromkim płaczem. Nieleczona przechodzi w atopowe zapalenie skóry. Wówczas infekcja rozprzestrzenia się na pozostałe obszary skóry, a także może doprowadzić do zapalenia ucha oraz chorób układu moczowego.

  Jeśli nie jesteś pewna, co dolega maluszkowi oraz masz wątpliwości co do właściwego postępowania w przypadku wysypki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

  Skaza białkowa a karmienie piersią

  Jeszcze do niedawna w czasie laktacji zalecano matkom picie dużych ilości mleka, ze względu na zawartość wapnia. Obecnie, ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej na białko mleka krowiego u niemowląt, odradza się picie więcej niż 1 szklankę mleka krowiego dziennie. Cennym źródłem wapnia są również inne produkty nabiałowe, takie jak sery, jogurty i kefiry. Warto sięgać również po zielone warzywa i kasze.

  Dieta w czasie laktacji powinna zawierać co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, najlepiej wody mineralnej. Mocna kawa i herbata oraz napoje alkoholowe są wysoce niewskazane. Bawarka, czyli herbata z mlekiem, wbrew powszechnym opiniom, wcale nie zwiększa produkcji matczynego mleka. Co więcej, może stać się przyczyną alergii i kolek u dziecka.

  Picie mleka krowiego oraz spożywanie produktów mlecznych jest szczególnie niewskazane dla matek tych dzieci, które pochodzą z rodzin obciążonych alergią. W ich przypadku należy również uważać na inne alergeny pokarmowe, takie jak: owoce cytrusowe, truskawki, czekolada, kakao, pomidory, orzechy czy ryby. 

  Leczenie skazy białkowej  

  Podstawą leczenia skazy białkowej u niemowląt jest wyeliminowanie z diety matki karmiącej piersią mleka krowiego i produktów mlecznych. W sytuacji, gdy uczulenie na mleko wystąpiło u dzieci karmionych sztucznie, należy zmienić mleko modyfikowane na inne, o wysokim stopniu zhydrolizowania białek. W ogóle dla niemowląt karmionych piersią lepiej wybierać mleka humanizowane (HA). Rozszerzając dietę małego alergika bądź ostrożna i wprowadzaj nowe produkty pojedynczo i w małych porcjach.

  Pamiętaj, że dieta eliminacyjna powinna pociągać za sobą suplementację odpowiednimi preparatami, w tym przypadku wapnia. Dieta bezmleczna oraz suplementacja witaminowo-mineralna zawsze wprowadzane są na zalecenie lekarza.

   

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Dokładnie tak. Najistotniejsze to dieta eliminacyjna. Trzeba weliminować wszystko co może zawierać choćby niewielkie ilości mleka w swoim składzie. Najlepsze mleko dla dziecka z alergią to humanizowane. Warto też stosować specjalne probiotyki dla dzieci z alergią pokarmową jak Latopic bo uszczelniają jelita na przenikanie alergenów i pomagają w rozwoju tolerancji na mleko krowie.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...