Sucha skóra u niemowląt

   

  Całą powierzchnię skóry dziecka pokrywa warstwa hydrolipidowa, która składa się przede wszystkim z potu, łoju i wody. Jej głównym zadaniem jest ochrona skóry przed bakteriami oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto zapobiega jej wysychaniu i sprawia, że skóra jest elastyczna i gładka w dotyku. Gdy lipidów zabraknie, naskórek wysycha i zaczyna się łuszczyć. Co robić, aby zapewnić skórze maluszka właściwą ochronę?

   

  Przyczyny suchej skóry u niemowląt

   

  Problem suchej i wrażliwej skóry u niemowląt pojawia się zwykle na skutek niekorzystnych warunków klimatycznych. Zbyt mała wilgotność powietrza w domu to zabójstwo dla skóry maluszka. A wilgotność powietrza maleje na skutek ogrzewania mieszkań zimą, rzadkiego wietrzenia oraz stosowania klimatyzacji latem.

  Dużą rolę we wzmacnianiu warstwy lipidowej skóry odgrywa pielęgnacja niemowlęcia. Stosowanie nieodpowiednich dla skóry dziecka kosmetyków oraz zaniedbywanie nawilżania skóry po każdej kąpieli sprzyja jej wysychaniu. 

  W profilaktyce suchej skóry niezwykle istotna jest dieta dziecka. Gdy maluszek karmiony jest wyłącznie piersią, istnieje mała szansa, że ze skórą będzie działo się coś niedobrego. Gdy malec zostanie przestawiony na sztuczny pokarm, należy pilnować, aby spożywał odpowiednią ilość płynów. Zbyt mała porcja wody, soczku czy herbatki w ciągu dnia może odbić się niekorzystnie na stanie zdrowia skóry. Z drugiej strony nie należy przesadzać z przepajaniem dziecka, gdyż częste wypełnianie żołądka soczkami zmniejsza apetyt.  

  Niekiedy zdarza się, że pomimo właściwej pielęgnacji dochodzi do wysuszenia skóry u dziecka. Przyczyny zmian skórnych mogą leżeć gdzie indziej, np. w skłonności skóry do zmian atopowych czy też w oddziaływaniu hormonów. Na wystąpienie suchej i wrażliwej skóry u niemowląt może mieć wpływ przenoszenie ciąży oraz niedojrzałość skóry w pierwszych tygodniach życia i słaba aktywność gruczołów łojowych. 

  Pielęgnacja suchej skóry u niemowląt

  Po czym poznać, że skóra twojego dziecka jest sucha i wrażliwa? Gdy jej dotkniesz, wyczujesz nierówności i szorstkość. Skóra bywa zaczerwieniona, łuszczy się i pęka. Często pojawiają się na niej wypryski, odparzenia i podrażnienia. Jeśli zauważysz powyższe objawy u swojego maluszka, skonsultuj się z pediatrą lub pielęgniarką środowiskową co do właściwej pielęgnacji skóry.

  Zadbaj o to, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, była odpowiednia. W okresie grzewczym powieś na grzejniku mokre ręczniki lub zainwestuj w nawilżacz powietrza. Odpowiednie nawilżenie powietrza przyniesie ulgę nie tylko skórze, ale także śluzówce nosa i oczom. 

  Przynajmniej raz dziennie, i koniecznie po kąpieli, nawilżaj całe ciało niemowlaka oliwką, mleczkiem lub kremem do codziennej pielęgnacji. Zwróć uwagę na skład kosmetyków. Powinny uzupełniać niedobór lipidów w naskórku. Naturalne lipidy otrzymywane są m.in. z olejku z wiesiołka. Oczyszczając skórę maluszka stosuj chusteczki nawilżające, a do kąpieli delikatne i hipoalergiczne produkty dla odpowiedniej grupy wiekowej.

  Pilnuj, aby dziecko spożywało odpowiednią ilość płynów oraz odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Ich niedobór grozi chorobami skóry i nie tylko. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Desery i przekąski mają najwięcej zwolenników wśród dzieci, które nade wszystko cenią sobie ich słodki smak. Rodzice są zwykle dość krytyczni w stosunku do słodyczy - ich sceptycyzm wynika przede...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  W szafie niemowlaka nie może zabraknąć czapeczki. Wysoko usytuowana w...
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Obejrzyj materiał wideo
  Wiele par odwleka decyzję o dziecku. Niejednokrotnie w wyniku takiego dzia...
  Pierwsze urodziny to dobry moment na przemyślenie nowego jadłospisu dla...

  Ostatnie komentarze

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.