Sucha skóra u niemowląt

   

  Całą powierzchnię skóry dziecka pokrywa warstwa hydrolipidowa, która składa się przede wszystkim z potu, łoju i wody. Jej głównym zadaniem jest ochrona skóry przed bakteriami oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ponadto zapobiega jej wysychaniu i sprawia, że skóra jest elastyczna i gładka w dotyku. Gdy lipidów zabraknie, naskórek wysycha i zaczyna się łuszczyć. Co robić, aby zapewnić skórze maluszka właściwą ochronę?

   

  Przyczyny suchej skóry u niemowląt

   

  Problem suchej i wrażliwej skóry u niemowląt pojawia się zwykle na skutek niekorzystnych warunków klimatycznych. Zbyt mała wilgotność powietrza w domu to zabójstwo dla skóry maluszka. A wilgotność powietrza maleje na skutek ogrzewania mieszkań zimą, rzadkiego wietrzenia oraz stosowania klimatyzacji latem.

  Dużą rolę we wzmacnianiu warstwy lipidowej skóry odgrywa pielęgnacja niemowlęcia. Stosowanie nieodpowiednich dla skóry dziecka kosmetyków oraz zaniedbywanie nawilżania skóry po każdej kąpieli sprzyja jej wysychaniu. 

  W profilaktyce suchej skóry niezwykle istotna jest dieta dziecka. Gdy maluszek karmiony jest wyłącznie piersią, istnieje mała szansa, że ze skórą będzie działo się coś niedobrego. Gdy malec zostanie przestawiony na sztuczny pokarm, należy pilnować, aby spożywał odpowiednią ilość płynów. Zbyt mała porcja wody, soczku czy herbatki w ciągu dnia może odbić się niekorzystnie na stanie zdrowia skóry. Z drugiej strony nie należy przesadzać z przepajaniem dziecka, gdyż częste wypełnianie żołądka soczkami zmniejsza apetyt.  

  Niekiedy zdarza się, że pomimo właściwej pielęgnacji dochodzi do wysuszenia skóry u dziecka. Przyczyny zmian skórnych mogą leżeć gdzie indziej, np. w skłonności skóry do zmian atopowych czy też w oddziaływaniu hormonów. Na wystąpienie suchej i wrażliwej skóry u niemowląt może mieć wpływ przenoszenie ciąży oraz niedojrzałość skóry w pierwszych tygodniach życia i słaba aktywność gruczołów łojowych. 

  Pielęgnacja suchej skóry u niemowląt

  Po czym poznać, że skóra twojego dziecka jest sucha i wrażliwa? Gdy jej dotkniesz, wyczujesz nierówności i szorstkość. Skóra bywa zaczerwieniona, łuszczy się i pęka. Często pojawiają się na niej wypryski, odparzenia i podrażnienia. Jeśli zauważysz powyższe objawy u swojego maluszka, skonsultuj się z pediatrą lub pielęgniarką środowiskową co do właściwej pielęgnacji skóry.

  Zadbaj o to, aby wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, była odpowiednia. W okresie grzewczym powieś na grzejniku mokre ręczniki lub zainwestuj w nawilżacz powietrza. Odpowiednie nawilżenie powietrza przyniesie ulgę nie tylko skórze, ale także śluzówce nosa i oczom. 

  Przynajmniej raz dziennie, i koniecznie po kąpieli, nawilżaj całe ciało niemowlaka oliwką, mleczkiem lub kremem do codziennej pielęgnacji. Zwróć uwagę na skład kosmetyków. Powinny uzupełniać niedobór lipidów w naskórku. Naturalne lipidy otrzymywane są m.in. z olejku z wiesiołka. Oczyszczając skórę maluszka stosuj chusteczki nawilżające, a do kąpieli delikatne i hipoalergiczne produkty dla odpowiedniej grupy wiekowej.

  Pilnuj, aby dziecko spożywało odpowiednią ilość płynów oraz odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Ich niedobór grozi chorobami skóry i nie tylko. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Matki budują z córkami więzi różnych rodzajów – czasem są dla siebie jak najlepsze przyjaciółki, czasem jak siostry, a w jeszcze innych przypadkach są zupełnymi przeciwieństwami. Jednak niezależnie...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   ja stosuję styl - ja po prostu płynę wraz z nurtem - nie dam sobie wejść na głowę ale i nie jestem szczególnie surowa... zwracam uwagę na edukację, ale nie tylko. Pozwalam badać świat ale tez ukierunkowuję... nie wuem czy ma to nazwę :D

  • (1)

   MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

   1. PIERWSZY POWÓD:
   To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz ju...

  • (18)

   widze ze nie tylko ja mam problem z odczytaniem wynikow.przede mna swieta,czuje ze najdlozsze w historii, i ta niewiadoma w dalszym ciagu, jak by nie mozna bylo prosciej, a tak czlowiek wariuje z ta niewiedza.proste pytanie a tak skomplikowana odp./p...

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?