Topienie Marzanny

  Topienie Marzanny to wywodzący się z pogańskich obrządków zwyczaj przepędzania zimy. Coroczny obrządek związany jest z nadejściem pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, który przypada 21. marca. Marzanna – słomiana kukła symbolizująca Zimę – jest palona a następnie topiona w pobliskiej rzece. Obecnie tradycja topienia Marzanny ma charakter zabawy i nadal jest praktykowana w wielu szkołach. Dzieci samodzielnie przygotowują kukłę i pod nadzorem nauczycieli pozbywają się zimowej pani. Jak zrobić kukłę i pozbyć się zimowej aury?

  Jak zrobić Marzannę?

  W ramach zajęć plastycznych dzieci wspólnymi siłami tworzą słomianą postać Zimy oraz ozdabiają zebrane wcześniej w parku gałązki kolorowymi kwiatkami z bibuły. Do zrobienia marzanny będziecie potrzebować:

  • dwóch prostych patyczków (Marzanna nie musi być duża, wystarczy mała kukiełka – w końcu chodzi o podtrzymanie tradycji i dobrą zabawę),
  • słomę (można jej poszukać w kwiaciarniach, sklepach zoologicznych lub marketach) lub pogniecione stare gazety,
  • białą płachtę lub stare, niepotrzebne ubrania,
  • rajstopy,
  • włóczkę na włosy (w dowolnym kolorze),
  • sznurek,
  • chustę,
  • drewniane korale,
  • kółko z kartonu na twarz z namalowanymi oczami, noskiem i ustami,
  • klej.

  Dwa kijki skrzyżujcie i zwiążcie je sznurkiem tak, aby się dobrze trzymały. Następnie uformujcie ze słomy lub papieru kibić kukły, przywiązując ją do patyków za pomocą sznurka. Czas na suknię – może być nią płachta jasnego materiału lub stara sukienka. Do nogawki rajstopy włóżcie kulkę słomy lub papieru – to będzie głowa. Potnijcie włóczkę na paski i zwiążcie je razem na środku za pomocą sznureczka. Przyszyjcie lub przyklejcie włosy do głowy tak, aby pasma spływały po bokach głowy. Przyklejcie twarz z papieru i zawiążcie chustę na głowie kukły. Przymocujcie głowę, nałóżcie korale i Marzanna gotowa!

  Pierwszy dzień wiosny – wierszyk

  Z przygotowaną kukłą dzieci udają się pod opieką nauczycieli do pobliskiej rzeczki, aby ją spalić i wrzucić do wody. Jeśli dzieci mają przygotowane gałązki z papierowymi kwiatkami, wtykają je w kretowiska lub wokół Marzanny. Podczas gdy nauczyciele pozbywają się zimowej damy dzieci recytują wierszyk:

  Marzanno, Marzanno,

  Ty zimowa Panno,

  Do wody cię wrzucamy,

  Bo Wiosnę witamy! 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...