Twardnienie brzucha w ciąży

  Co oznacza twardy brzuch w ciąży? Czy przyszła mama powinna się niepokoić? Twardy brzuch w ciąży około 23. tygodnia to normalny objaw. Oczywiście pod warunkiem, że nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe. Jeżeli tylko pojawia się ból brzucha w ciąży, należy czym prędzej udać się do lekarza. Jeżeli twardość brzucha pojawia się w pierwszym etapie ciąży, stanowi to zagrożenie dla rozwoju dziecka i może nawet dojść do poronienia. Szczególnie niepokojący jest fakt, gdy twardnieniu brzucha towarzyszą ból i plamienia.

  Twardy brzuch na początku ciąży

  Początki ciąży to nieraz wielki stres dla kobiety. Strachu przysparzają dodatkowo niepokojące objawy, które nie powinny się pojawiać. W każdej sytuacji kobieta powinna zgłosić się do lekarza. Specjalista albo uspokoi obawy przyszłej mamy, albo wdroży odpowiednie leczenie, a jeżeli istnieje zagrożenie poronieniem, uratuje dziecko.

  Twardy brzuch w czasie ciąży jest niebezpieczny. Jeżeli towarzyszą mu bóle brzucha i plamienia w ciąży, kobieta musi niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, bowiem stanowią one duże zagrożenie dla życia dziecka. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić nawet do poronienia. Lekarz w takiej sytuacji stosuje zazwyczaj leczenie farmakologiczne. Odpowiednie leki na podtrzymanie ciąży zmniejszą dolegliwości i posłużą wyciszeniu macicy. Bardzo ważne jest, by działanie leków wzmocnić odpowiednim trybem życia. Kobieta powinna się bardzo oszczędzać, dużo leżeć i odpoczywać. Pod żadnym pozorem nie wolno jej dźwigać nawet lekkich rzeczy lub w jakikolwiek inny sposób się przemęczać.

  Twardy brzuch pod koniec ciąży

  Po 23. tygodniu ciąży może dojść do czynności skurczowej macicy. Jeżeli nie jest to bolesne, można uznać to za normalny, fizjologiczny objaw. Dlaczego macica wpada w aktywność skurczową? W ten sposób organizm kobiety przygotowuje się do akcji porodowej. Owe skurcze macicy mają swoje określenie medyczne, są to tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa. Mimo że kobieta odczuwa lekki dyskomfort, skurcze nie stanowią zagrożenia dla płodu. To, że rozwój dziecka powoduje lekkie zawirowanie w organizmie kobiety jest normalne, ponieważ maluch rośnie i musi mieć odpowiednio dużo miejsca. Macica dostosowuje się tylko do dziecka.

  Co zrobić, gdy twardnieniu brzucha towarzyszą dolegliwości bólowe? Ból brzucha w ciąży prawie zawsze jest oznaką nieprawidłowości w rozwoju płodu. Skoro kobieta w ciąży zaobserwuje u siebie twardość brzucha, któremu będzie towarzyszył ból, musi czym prędzej udać się na izbę przyjęć. Każda chwila zwłoki zmniejsza szansę na uratowanie dziecka. Niekiedy twardy brzuch w ciąży połączony z bólem znamionuje przedwczesne skurcze, które są objawem zbliżającego się przedwczesnego porodu.

  Wizyta u lekarza pozwoli uratować ciążę. Lekarz zbada szyjkę macicy. Zdarza się, że skurcze są sprowokowane zbyt krótką szyjką macicy. Jeżeli jednak okaże się, że są przedwczesne, lekarz poda odpowiednie leki. Środki farmakologiczne zatrzymają przedwczesne skurcze. Czasami lekarze przepisują też sterydy, dzięki którym płuca dziecka lepiej i szybciej się rozwiną. Rozwój płuc malucha jest wskazany, gdy istnieje obawa, że skurczów nie uda się powstrzymać.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ja już jestem w 26 tygodniu ciąży i odczuwam takie twardnienie brzucha. W sumie tu jest napisane, że po 23 tyg. to normalny objaw, ale może zgłoszę się z tym do lekarza.

  Twardy brzuch nawet bez plamien jest grozny... Ja stracilam 2 dzieci.

  Dopiero teraz dotarło do mnie , dlaczego poroniłam. Niestety w pierwszych tygodniach ciąży miałam mikroskopijne plamienia i twardniał mi brzuch. Mój ginekolog zlekceważył te objawy, mówiąc, że im mniej leków na początku ciąży tym lepiej (na moje pytanie o No-spę). Wkrótce potem się przeziębiłam. Miałam straszny kaszel, na który ani lekarki z rejonu, ani farmaceuci w aptekach nie chcieli mi nic dać. Trzy tygodnie po wizycie u ginekologa straciłam dziecko. Dwa dni wcześniej byłam u dyżurnego lekarza ginekologa w szpitalu, bo wieczorem zaczęłam plami. Okazało się, że miałam krwiaka. Przypisał mi luteinę, ale było już za późno. Mój ginekolog wiedział, że zależy mi na dziecku. Mam pięcioletnią córkę i dopiero teraz udało mi się po raz drugi zajść w ciążę. Wcześniej on mi jakoś w tym nie pomagał. Teraz, gdy się udało-przez jego nonszalancję-moje dziecko jest na cmentarzu. Drogie kobietki. Jeśli zależy wam na szczęśliwym finale ciąży-nie ufajcie za bardzo lekarzom, a raczej swojej intuicji. Pozdrawiam.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Desery i przekąski mają najwięcej zwolenników wśród dzieci, które nade wszystko cenią sobie ich słodki smak. Rodzice są zwykle dość krytyczni w stosunku do słodyczy - ich sceptycyzm wynika przede...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  W szafie niemowlaka nie może zabraknąć czapeczki. Wysoko usytuowana w...
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Obejrzyj materiał wideo
  Palenie tytoniu uzależnia - to każdy wie. Palenie w ciąży znacznie...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...

  Ostatnie komentarze

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.