Upławy w ciąży

  Dolegliwości w ciąży zazwyczaj niepokoją przyszłe mamy. Kobiety z uwagą przypatrują się swojemu ciału, które się zmienia. Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Warto odróżnić upławy od normalnego śluzu. Śluz jest bezbarwny (lub biały) i bezzapachowy. Jego zadaniem jest nawilżenie pochwy i zmniejszenie tarcia podczas stosunku. Upławy z kolei, to wydzielina o charakterystycznym kolorze i zapachu. Ich pojawienie się świadczyć może o istniejącej infekcji, szczególnie groźnej w ciąży.

  Wydzielina z pochwy

  Konsystencja i kolor śluzu, który wydobywa się z pochwy, są zależne od tego, w którym momencie cyklu menstruacyjnego znajduje się kobieta. Wydzielina z pochwy może być przeźroczysta lub biała, lepka i gęsta lub mętna. W okresie płodności śluz jest gęsty i lepki, i jest go znacznie więcej niż podczas dni bezpłodnych. Brak śluzu powoduje suchość pochwy. Do zaniku śluzu dochodzi w okresie menopauzy. W tym czasie istnieje duże ryzyko zakażeń i infekcji pochwy.

  W okresie ciąży śluz jest nadal wydzielany. Wydzielina stanowi barierę ochronną, chroni drogi rodne przed wnikaniem przez nie drobnoustrojów i bakterii. Infekcje w ciąży stanowią zagrożenie zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W czasie ciąży gruczoły wytwarzają więcej śluzu. Dzieje się tak na skutek zmian zachodzących w ciele przyszłej mamy, choćby w wyniku silniejszego ukrwienia tkanek.

  Wydzielina w ciąży jest bardzo obfita, przeważnie biała lub lekko żółta, bezwonna lub o delikatnym zapachu. W macicy tworzy się czop śluzowy, który wypływa z niej kilka dni przed porodem. Pomaga mu w tym powolne rozwieranie szyjki macicy. Ponieważ w szyjce może dojść do niewielkich pęknięć naczyń krwionośnych, czop śluzowy może mieć różowy kolor. Jest to całkowicie naturalne i nie powinno stanowić powodu do niepokoju.

  Wydzielina a upławy

  W trakcie ciąży kobieta powinna o siebie dbać w szczególny sposób. Jakiekolwiek odstępstwa od normy mogą świadczyć o zagrożeniu ciąży. Zmiany w konsystencji, kolorze i zapachu śluzu mają olbrzymie znaczenie. Kolor brązowy, różowy, żółto-zielony, konsystencja grudkowata, świąd i zaczerwienienie narządów płciowych są niepokojącymi objawami, które należy bezzwłocznie zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę. Powyższe zmiany mogą świadczyć o istnieniu grzybicy pochwy, rzęsistkowicy, waginozy bakteryjnej.

  Upławy w ciąży nie zawsze jednak niosą za sobą zagrożenie. Plamienia w ciąży i upławy mogą wynikać z zaniedbań w zakresie higieny osobistej. Żeby się o tym przekonać, należy skonsultować się z lekarzem. Ginekolog wykluczy ryzyko powikłań lub zaburzeń rozwoju dziecka. Upławy w pierwszych trzech miesiącach ciąży pojawiają się w wyniku zbyt małej ilości pewnych hormonów i pod wpływem zaburzeń hormonalnych. Oprócz tego jednak niosą za sobą ryzyko niewłaściwej implantacji zarodka lub zdradzają ryzyko poronienia. W drugim trymestrze ciąży upławy mogą pojawić się na skutek przeciążenia fizycznego. Towarzyszą im lekkie skurcze w dole brzucha i niewielki ból brzucha. W ostatnim trymestrze ciąży o dużym niebezpieczeństwie świadczy krwawienie w ciąży.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Ja mam dość inetensywne uplawy i chyba wybiorę się do ginekologa, by sprawdzić, czy nic się nie stało. niemniej jednak, nie chcę wyjść na jakąś histeryczkę

  ja też cierpię na dość mocne upławy i nie wiem jak sie ich pozbyć. są trochę krępujące...

  bardziej obfite upławy w ciąży to nic nadzwyczajnego, problem pojawia się wtedy gdy są niepokojącego koloru czy zapachu, lepiej nie ryzykować, sama brałam w ciąży bakterie kwasu mlekowego doustne, żeby uzupełnić florę bakteryjną pochwy i uniknąć infekcji intymnych

  zgadzam się z poprzedniczką, sama też miałam w ciąży większe upławy niż zwykle oczywiście też się tym lekko martwiłam ale lekarza uspokoił że to normalne, w sytuacji kiedy zmienia się ich kolor czy zapach należy skonsultować to z lekarzem, ponieważ w ciąży chodziła dużo na zajęcia w wodzie ginekolog polecił brać probiotyki ginekologiczne

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)