Wada wzroku a poród naturalny

  Wokół wad wzroku a porodu naturalnego krąży wiele mitów. Wiele słabo widzących mam, w obawie przed pogorszeniem a nawet utratą wzroku, decyduje się na cesarskie cięcie. Czy ciąża i poród przyczyniają się do rozwoju wad wzroku? Kiedy warto wybrać poród operacyjny a kiedy naturalny? Co tak naprawdę jest przyczyną podwyższonego ryzyka pogorszenia widzenia?

  Kiedy cesarskie cięcie?

  Kilkadziesiąt lat temu dość popularna była praktyka wydawanie przez lekarzy okulistów zaświadczenia zezwalającego na wykonanie cesarskiego cięcia u ich pacjentek. Do wystawienia dokumentu wystarczyło stwierdzenie samej wady. Obecnie tego typu praktyki odeszły do lamusa. Cesarskie cięcie zalecane jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Przyczyną wystawienia zaświadczenia nie jest ani rodzaj posiadanej wady (krótkowzroczność, dalekowzroczność), ani jej nasilenie. Nie ma żadnych naukowych badań, które dowiodłyby, że poród naturalny przyczynia się do jeszcze większego pogłębienia wady czy utraty wzroku u kobiet ze słabszym wzrokiem. Natomiast podstawą do zalecenia cesarki jest wystąpienie zmian chorobowych na siatkówce oka są.

  Badanie dna oka

  Aby stwierdzić, czy poród siłami natury jest ryzykowny dla wzroku przyszłej mamy, należy wykonać badanie dna oka. Jeśli zaistniałe zmiany mogą spowodować odklejenie się siatkówki w wyniku ogromnego wysiłku, jakim bezsprzecznie jest poród, lekarz odradzi poród naturalny.

  Problemy ze wzrokiem w ciąży

  W czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia wzroku, takie jak np. osłabienie ostrości widzenia. Wiele ciężarnych pań skarży się na problemy z noszeniem soczewek kontaktowych, co niejednokrotnie spowodowane jest zespołem suchego oka. Problemy te wynikają z zaburzeń hormonalnych, która towarzyszą każdej ciąży. Po porodzie dolegliwości powinny ustąpić. Do tego czasu warto odwiedzać okulistę i kontrolować wzrok.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...

  Ostatnie komentarze

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...

  • (6)

   Mój pół roczny Maluch uwielbia jeść łyżeczką. Spróbuję ten budyń za 3 tyg. jak skończy 7 mcy.