Wada wzroku u dziecka

  Zastanawiasz się, jak widzi niemowlę? Świat widziany oczami dziecka jest z pewnością interesujący. Maluch z uwagą śledzi każdą rzecz, którą dostrzeże. Niekiedy jednak u dzieci pojawiają się wady wzroku – zaniedbane mogą się pogłębiać i doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Dbanie o wzrok dziecka pozwoli uchronić je przed poważnymi chorobami oczu. Kiedy udać się z dzieckiem do okulisty? Jakie są pierwsze sygnały świadczące o tym, że dziecku potrzebna jest pomoc?

  Kiedy do okulisty?

  Dzieci zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problemy ze wzrokiem. Dlatego też jako rodzic nie oczekuj, że maluch przyjdzie i poinformuje o swoich kłopotach. Pierwsze symptomy, które powinny cię zaniepokoić, to częste bóle głowy u dziecka, bóle oczu oraz, jeśli twoje dziecko chodzi już do szkoły, pogorszenie wyników w nauce. Niezbyt dobrze rokują też: trzymanie blisko twarzy książek, zabawek i innych oglądanych przedmiotów, mrużenie oczu, uciekające oczko (u niemowląt jest to normalne, ale już u dzieci po pierwszym roku życia świadczy o chorobie), zaczerwienienie, ropienie, obrzęk powiek.

  Wady wzroku są diagnozowane już u niemowląt. Rozpoznanie wady wzroku u tak małego dziecka nie jest wprawdzie łatwe, ale możliwe. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie pozwala na całkowite wyleczenie wzroku.

  Najczęstsze wady wzroku u dzieci

  • Krótkowzroczność (miopia)

  Dzieci mają problemy z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w oddali. Sygnały świadczące o krótkowzroczności u twojego dziecka to: przybliżanie trzymanych przedmiotów do twarzy, siadanie blisko telewizora, nierozpoznawanie bliskich osób, mrużenie oczu. Krótkowzroczność leczona jest przy pomocy okularów zaopatrzonych w szkła korekcyjne. Choroba rozwija się zazwyczaj u dzieci w wieku szkolnym. Zapadają na nią również osoby, które przeszły już okres dojrzewania.

  • Dalekowzroczność (hipermetropia, nadwzroczność)

  Dziecko z dalekowzrocznością słabo widzi przedmioty znajdujące się w pobliżu. Maluch z uwagą za to obserwuje przedmioty lokalizujące się w oddali, dlatego też odsuwa od siebie przedmioty i siada daleko od monitora telewizora. Dziecko skarży się na bóle głowy, zwłaszcza podczas czytania. Wadę leczy się przy pomocy okularów korekcyjnych.

  • Astygmatyzm

  Dziecko widzi w sposób zniekształcony. Maluch dość często skarży się na bóle głowy, a oglądane przedmioty trzyma blisko twarzy. I w tym wypadku konieczne będzie zastosowanie szkieł korekcyjnych. Astygmatyzm towarzyszy często krótkowzroczności i dalekowzroczności.

  • Zez

  Oczy dziecka cierpiącego na zez nie są ustawione równolegle, ale są odchylone. Jeśli oko (lub oczy) odbiega na zewnątrz, jest to zez rozbieżny. Jeśli natomiast oko (lub oczy) ucieka do wewnątrz, jest to zez zbieżny. U dzieci do trzeciego miesiąca życia rozbieganie oczek jest zupełnie normalne. Jeśli jednak po tym czasie maluchowi nie przejdzie, konieczna będzie wizyta u okulisty. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić nawet do ślepoty. W trakcie leczenia konieczne jest noszenie opaski zaciemniającej oko silniejsze. Dzięki temu zmusza się oko słabsze do rozwoju. Przyczyny zeza są różne – od mechanicznych urazów, po wady wrodzone.

  • Niedowidzenie

  Niedowidzenie powinno być leczone jak najszybciej. Zaniedbane, tak jak w wypadku zeza, prowadzi do ślepoty. Przy niedowidzeniu jedno oko jest sprawniejsze od drugiego.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Czy okulary korygujące wadę wzroku można zakładać niemowlakom?

  U niemowlaków chyba trudno stwierdzić, czy mają wadę wzroku...

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Zapraszamy do konkursu "Wielkanocne szydełkowe króliczki". Do wygrania są 3 króliczki wykonane przez "To i owo - szydełkowo" specjalnie dla użytkowników Parenting.pl. Króliczki są mają...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?

  • (1)

   niedlugo mam porod na 23 teraz,i boli mnie podbrzusie,oraz odczuwam silne kucie w pochwie.brzuch jest juz nisko u mnie i twardnieje.nie wiem o co chodzi z tym kuciem w pochwie,boli to mnie-pomocy?ktos cos mi doradzi?

  • (6)

   No pieluchy niby przydatne ale troche słabe :D Misie to też troche tak... xD Z przydatnych to może termofor, można jakieś ksiązeczki wybrać, coś rozwijającego...

  • (2)

   ja byłam w zaawansowanej ciąży latem i muszę przyznać że rzeczywiście upał nie do zniesienia...ale wszytsko da się wytrzymać!