Wada wzroku u dziecka

  Zastanawiasz się, jak widzi niemowlę? Świat widziany oczami dziecka jest z pewnością interesujący. Maluch z uwagą śledzi każdą rzecz, którą dostrzeże. Niekiedy jednak u dzieci pojawiają się wady wzroku – zaniedbane mogą się pogłębiać i doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Dbanie o wzrok dziecka pozwoli uchronić je przed poważnymi chorobami oczu. Kiedy udać się z dzieckiem do okulisty? Jakie są pierwsze sygnały świadczące o tym, że dziecku potrzebna jest pomoc?

  Kiedy do okulisty?

  Dzieci zazwyczaj nie zdają sobie sprawy z tego, że mają problemy ze wzrokiem. Dlatego też jako rodzic nie oczekuj, że maluch przyjdzie i poinformuje o swoich kłopotach. Pierwsze symptomy, które powinny cię zaniepokoić, to częste bóle głowy u dziecka, bóle oczu oraz, jeśli twoje dziecko chodzi już do szkoły, pogorszenie wyników w nauce. Niezbyt dobrze rokują też: trzymanie blisko twarzy książek, zabawek i innych oglądanych przedmiotów, mrużenie oczu, uciekające oczko (u niemowląt jest to normalne, ale już u dzieci po pierwszym roku życia świadczy o chorobie), zaczerwienienie, ropienie, obrzęk powiek.

  Wady wzroku są diagnozowane już u niemowląt. Rozpoznanie wady wzroku u tak małego dziecka nie jest wprawdzie łatwe, ale możliwe. Odpowiednio wcześnie podjęte leczenie pozwala na całkowite wyleczenie wzroku.

  Najczęstsze wady wzroku u dzieci

  • Krótkowzroczność (miopia)

  Dzieci mają problemy z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w oddali. Sygnały świadczące o krótkowzroczności u twojego dziecka to: przybliżanie trzymanych przedmiotów do twarzy, siadanie blisko telewizora, nierozpoznawanie bliskich osób, mrużenie oczu. Krótkowzroczność leczona jest przy pomocy okularów zaopatrzonych w szkła korekcyjne. Choroba rozwija się zazwyczaj u dzieci w wieku szkolnym. Zapadają na nią również osoby, które przeszły już okres dojrzewania.

  • Dalekowzroczność (hipermetropia, nadwzroczność)

  Dziecko z dalekowzrocznością słabo widzi przedmioty znajdujące się w pobliżu. Maluch z uwagą za to obserwuje przedmioty lokalizujące się w oddali, dlatego też odsuwa od siebie przedmioty i siada daleko od monitora telewizora. Dziecko skarży się na bóle głowy, zwłaszcza podczas czytania. Wadę leczy się przy pomocy okularów korekcyjnych.

  • Astygmatyzm

  Dziecko widzi w sposób zniekształcony. Maluch dość często skarży się na bóle głowy, a oglądane przedmioty trzyma blisko twarzy. I w tym wypadku konieczne będzie zastosowanie szkieł korekcyjnych. Astygmatyzm towarzyszy często krótkowzroczności i dalekowzroczności.

  • Zez

  Oczy dziecka cierpiącego na zez nie są ustawione równolegle, ale są odchylone. Jeśli oko (lub oczy) odbiega na zewnątrz, jest to zez rozbieżny. Jeśli natomiast oko (lub oczy) ucieka do wewnątrz, jest to zez zbieżny. U dzieci do trzeciego miesiąca życia rozbieganie oczek jest zupełnie normalne. Jeśli jednak po tym czasie maluchowi nie przejdzie, konieczna będzie wizyta u okulisty. Zaniedbanie leczenia może doprowadzić nawet do ślepoty. W trakcie leczenia konieczne jest noszenie opaski zaciemniającej oko silniejsze. Dzięki temu zmusza się oko słabsze do rozwoju. Przyczyny zeza są różne – od mechanicznych urazów, po wady wrodzone.

  • Niedowidzenie

  Niedowidzenie powinno być leczone jak najszybciej. Zaniedbane, tak jak w wypadku zeza, prowadzi do ślepoty. Przy niedowidzeniu jedno oko jest sprawniejsze od drugiego.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Czy okulary korygujące wadę wzroku można zakładać niemowlakom?

  U niemowlaków chyba trudno stwierdzić, czy mają wadę wzroku...

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Matki budują z córkami więzi różnych rodzajów – czasem są dla siebie jak najlepsze przyjaciółki, czasem jak siostry, a w jeszcze innych przypadkach są zupełnymi przeciwieństwami. Jednak niezależnie...

  Najczęściej czytane

  Podczas gdy dziecko świetnie bawi się na nartach lub snowboardzie podczas...
  Twoje dziecko z utęsknieniem oczekiwało wyjazdu na ferie? Niestety...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  W szafie niemowlaka nie może zabraknąć czapeczki. Wysoko usytuowana w...
  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Obejrzyj materiał wideo
  O tym, że śmiech to zdrowie wiemy już od dzieciństwa. A w jaki dokładnie...
  Twoje dziecko zamiast na kartce, woli malować na ścianach i meblach? To...
  Remont pokoju dziecka zakończony, czas teraz na własny azyl - upiększenie...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (2)

   Ja w takim razie jestem chyba matką helikopterową... ;)

  • (196)

   Zgadzam się w 100% powinno być prawo wyboru a wy naturystkki jak jestescie takie eko to na polanie rodzcie .Ja jestem po dwoch dokladnie planowanych cesarkach i gdybym zdecydowala sie na naturalny porod przy drogiej ciąży moglabym zejść nna drogi ś...

  • (1)

   MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

   1. PIERWSZY POWÓD:
   To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz ju...

  • (18)

   widze ze nie tylko ja mam problem z odczytaniem wynikow.przede mna swieta,czuje ze najdlozsze w historii, i ta niewiadoma w dalszym ciagu, jak by nie mozna bylo prosciej, a tak czlowiek wariuje z ta niewiedza.proste pytanie a tak skomplikowana odp./p...

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...