Wody płodowe

  W prawidłowo rozwijającej się ciąży już około 38 dnia wokół zarodka pojawia się płyn. Produkują go komórki nabłonka owodni oraz, w mniejszej części, organizm matki i dziecka. Są to wody płodowe, które pełnią, zarówno w czasie ciąży jak i podczas porodu, bardzo ważne role. Jakie? O tym poniżej.

  Co to są wody płodowe?

  Wody płodowe to mieszanka białek, tłuszczy, soli mineralnych, witamin, hormonów oraz enzymów. Niekiedy w płynie znajduje się meszek pokrywający ciało maluszka. Obecność tej mazi ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa nienarodzonego dziecka. Stanowi bowiem barierę ochronną przed urazami mechanicznymi, wyschnięciem skóry, wahaniem temperatury, hałasem oraz drobnoustrojami. Co więcej, wody płodowe biorą udział w transporcie substancji odżywczych między organizmem matki i dziecka. Ulegają całkowitej wymienia w ciągu kilku godzin, dlatego zawsze są świeże. Ponadto, malec korzysta z ich pomocy w nauce oddychania i połykania.

  Jak wyglądają wody płodowe?

  Kolor, ilość czy wyciek wód płodowych to bardzo ważne informacje określające stan zdrowia dziecka. Jakikolwiek ubytek wód płodowych należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi. Aby móc stwierdzić wyciek płynu, trzeba najpierw wiedzieć, jak go zidentyfikować. Początkowo, wody płodowe są przezroczyste, w późniejszym okresie ciąży przybierają kolor słomkowy, a tuż przed porodem mętnieją. Wyciekowi może towarzyszyć zapach świeżej ryby. Gdy zauważysz, że wydobywająca się z ciebie maź ma kolor zielony, żółty lub brązowy natychmiast udaj się do szpitala. Zielone wody mogą świadczyć o niedotlenieniu płodu (co wymaga szybkiej interwencji) lub oddaniu przez dziecko pierwszej kupki (tzw. smółki). Brązowe mogą, ale nie muszą, informować o śmierci wewnątrzmacicznej płodu, a żółte o konflikcie serologicznym. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...