Wspomaganie rozwoju dziecka

  Obserwowanie tego, jak nasze dziecko rośnie i kolejno zaczyna utrzymywać samodzielnie główkę, siadać, raczkować i chodzić jest czymś niebywale przyjemnym i przynosi nam ogromną satysfakcję i całą masę radości. Okazuje się jednak, że do tego, by nasze dziecko rozwijało się prawidłowo potrzebny jest cały szereg bodźców. To właśnie dzięki nim uczy się ono nowych zachowań czy umiejętności. Dostarczanie takich bodźców stymulujących rozwój jest szczególnie ważne u dzieci, u których pojawiły się jakiekolwiek nieprawidłowości. Za pomocą specjalnych programów i ćwiczeń, różnice pojawiające się w odniesieniu do grupy rówieśniczej bardzo szybko mogą zostać wyrównane. W zależności od tego, w jakim wieku znajduje się dane dziecko, wspomaganie jego rozwoju będzie wyglądało odmiennie. Jeżeli jesteś zainteresowana wspomaganiem rozwoju dziecka, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim szereg ciekawych informacji, które pomogą ci pracować z twoją pociechą od najmłodszych lat.

  Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka

  Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci jest zagadnieniem coraz częściej podnoszonym przez specjalistów. Okazuje się, że już od najmłodszych lat działania zmierzające do wczesnego wspomagania odgrywają istotną rolę, a uzyskane efekty są bardzo zadowalające. Już od początku swojego życia nasze dziecko uczy się i rozwija właśnie dzięki stymulacji odpowiednich obszarów. O wczesnej interwencji i wspomaganiu rozwoju małego dziecka mówi się wówczas, gdy pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości związane z szeroko pojętym rozwojem. Mogą one być związane zarówno z niepełnosprawnością fizyczną, umysłową, jak również z zaburzeniami o podłożu psychicznym, emocjonalnym bądź społecznym. Im wcześniej dana nieprawidłowość zostanie określona, tym szybciej może zostać rozpoczęte wspomaganie rozwoju. Zanim udasz się na wizytę do specjalisty, zauważając, że twoje dziecko nie zaczęło mówić, możesz samodzielnie przeprowadzać ćwiczenia, które mu to ułatwią. Pomocne będą takie proste czynności, jak mówienie do maluszka czy zachęcanie go do naśladowania dźwięków, powtarzania sylab, w końcu pojedynczych wyrazów. Bliższe wskazówki związane są z poszczególnymi niedyspozycjami i udzielane są w konkretnych przypadkach przez specjalistów logopedów, psychologów albo rehabilitantów.

  Wspomaganie rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym

  Kompleksowe programy wspierania rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym są zjawiskiem niebudzącym już jakiegokolwiek zaskoczenia. Niemalże każda placówka posiada możliwość skonsultowania swoich działań ze specjalistą. Nie chodzi tutaj wyłącznie o przedszkola specjalne, ale także integracyjne. Dzięki współpracy pedagogów i wielu specjalistów z różnych dziedzin nasze dziecko ma stworzone wszelkie warunki do tego, by „nadrobić” wszystkie zaległości związane z prawidłowym rozwojem. Wczesne wspomaganie w przedszkolu jest nie tylko realizowane pod okiem specjalistów, ale również podlega ono analizie i ocenie skuteczności. Dzięki temu możliwe jest dostosowywanie kolejnych ćwiczeń i zadań indywidualnie do postępów dziecka. Trzeba jednocześnie pamiętać, że równie ważne jak praca specjalistów z naszym dzieckiem w przedszkolu jest dostosowywanie się do ich wskazówek także poza nim. I tutaj pojawia się ogromna rola rodziców.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Wspomaganie rozwoju dziecka jest niezwykle ważną sprawą, jednakże równie ważną sprawą jest dbanie o bezpieczeństwo naszych dzieci. Zabezpieczanie kontaktów, brak ostrych krawędzi i niebezpiecznych przedmiotów czy płynów w zasięgu dziecka to podstawa. Mało kto pamięta o zabezpieczeniu okien i rolet. Jak wiadomo przy roletach czy też żaluzjach są swobodnie opuszczone sznurki do zmiany poziomu wysokości, długości rolet, a taki sznureczek może być niebezpieczny dla dziecka-może się w niego zaplątać. Napinacz łańcuszka to super pomysł dla rodziców, służy on bezpieczeństwu naszych dzieci, bo napina on swobodnie opadający łańcuszek i kłopot z głowy, nasze dziecko nie zapląta się w niego gdyby przypadkiem znalazło się blisko okna same.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Eksperci są zgodni, że nie sposób określić, w jakim wieku dzieci są gotowe na otrzymanie telefonu komórkowego i rozsądne korzystanie z jego funkcji. Każde dziecko jest bowiem inne. Niektóre maluchy...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...

  Ostatnie komentarze

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)

  • (2)

   "Wczesne wprowadzanie produktów z glutenem ma przygotować organizm do diety bogatej w ten składnik i zapobiec ewentualnemu uczuleniu na gluten lub celiakii".

   Nieprawda! Celiakii nie da się zapobiec, to choroba genetczna, którą albo się ma albo...

  • (6)

   Mój pół roczny Maluch uwielbia jeść łyżeczką. Spróbuję ten budyń za 3 tyg. jak skończy 7 mcy.