Wszy we włosach dziecka – jak się ich pozbyć?

  Te mikroskopijnej wielkości pasożyty lubią zadomawiać się na skórze głowy i we włosach. Rozmnażają się w ekspresowym tempie, dlatego tak trudno je wytępić. Kiedy zauważysz je na głowie swojego malucha, interweniuj. Jak się pozbyć wszy z głowy dziecka?

  Krok 1: Nałóż na głowę oliwkę

  Wsmaruj w skórę głowy dziecka oliwkę. Dzięki temu będzie zmiękczona, a wszy łatwiej dadzą się wyczesać. Po jej nałożeniu możesz obwinąć głowę dziecka ręcznikiem na kilkanaście minut i dopiero po zdjęciu go usuwać wszy.

  Krok 2: Umyj głowę specjalnym preparatem

  W aptece bez recepty dostępne są preparaty do usuwania wszy, zwykle w formie szamponu, płynu bądź pianki. Zakup jeden z nich i nakładaj na głowę dziecka, by zabić pasożyty.

  Krok 3: Wyczesuj martwe wszy

  Następnie sięgnij po gęsty grzebień i wyczesuj wszy z głowy dziecka. Czynność ta wymaga wiele czasu i cierpliwości, dlatego zarezerwuj na nią kilka godzin. Podziel włosy na partie i bierz pod lupę każdy mały kosmyk. Wyczesuj wszy od czubka głowy do końcówek włosów.

  Krok 4: Skróć włosy

  Często wyczesywanie wszy jest tak pracochłonne, że ratunkiem jest skrócenie włosów (szczególnie u dziewczynek). Jeśli masz zaprzyjaźnioną fryzjerkę, która jest gotowa poświęcić wam czas, poproś ją o pomoc. Po skróceniu włosów można je wyprostować – wysoka temperatura z prostownicy zabije pozostałe żywe wszy.

  Krok 5: Zbadaj członków rodziny

  Wszawicą bardzo łatwo się zarazić. Szczególnie, gdy jeszcze nie wiesz o problemie, a drapiące się po głowie dziecko rozsiewa pasożyty po całym domu. Przejrzyj głowy pozostałych członków rodziny i swoją w poszukiwaniu ewentualnych zmian.

  Krok 6: Porządek w domu

  Zadbaj o porządek w domu. Wypierz pościel, ręczniki, narzuty i pokrowce, ubrania, pluszowe zabawki – we wszystkim tym mogły zalęgnąć się wszy. Pierz w temperaturze 60 stopni, a następnie wysusz lub przeprasuj te rzeczy gorącym żelazkiem.

  Krok 7: Obserwuj

  Nawet gdy wydaje ci się, że problem został zwalczony, sprawdzaj systematycznie głowę dziecka. Kontakt z innymi dziećmi, które również mogą mieć wszy, może sprawić, że kłopot powróci.

  Krok 8: Poinformuj rodziców innych dzieci

  Choć nie jest to przyjemne chwalić się wszawicą, musisz poinformować rodziców dzieci, z którymi bawi się twój maluch. Być może ich dzieci także mają wszy, które trzeba usunąć, by walka z pasożytami nie trwała miesiącami.

  Krok 9: Nie obwiniaj dziecka

  Nie bądź zła na dziecko i nie wypominaj mu, że mogło bardziej uważać. To nie jego wina. Wszy atakują nawet najbardziej zadbane i czyste dzieci. Wytłumacz maluchowi, co się dzieje i dlaczego należy temu zaradzić. Możesz spróbować obrócić sytuację w żart i zrobić z walki ze wszawicą fajną zabawę. 

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  no i git ale jak na przykład ma się 12 la to jak ja mam niby obciąć włosy?

  Bardzo nie lubie wszy i zwalczam je z mamą już kilka tygodni ,ale nie chce obcinać włosów bo je zapuszczam czy to konieczne ?

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)