Wymioty u dzieci

  Wymioty u dziecka mogą być spowodowane nieprawidłową pielęgnacją malucha, podawaniem mu leku, którego organizm dziecka nie toleruje, chorobą lokomocyjną. Wymiotowanie jest też reakcją na stres. Jeżeli jednak wymiotom towarzyszą inne objawy (biegunka, ból brzucha, gorączka), należy jak najszybciej wybrać się z dzieckiem do lekarza. W takiej sytuacji wymioty mogą być symptomem groźnej dla zdrowia, a nawet życia dziecka, choroby. Kiedy noworodek wymiotuje po jedzeniu, należy problem potraktować poważnie i nie zaniedbywać go.

  Gdy dziecko wymiotuje

  Wymioty u dziecka są dolegliwością nieprzyjemną i męczącą. Maluch może być przerażony nieświadomością tego, co się z nim dzieje. Rodzic powinien w tym czasie okazać dziecku troskę i zrozumienie. Przytulenie dziecka i słowa pociechy uspokoją malca i będą dla niego gwarantem tego, że nic złego z nim się nie dzieje. Ponieważ wymioty prowadzą do odwodnienia, pamiętaj, żeby podawać dziecku picie – dawaj mu łyżką wystudzoną wodę. Nie dawaj dziecku mleka. Występujące z wymiotami biegunka i ból brzucha mogą świadczyć o zmianach zdrowotnych. Dlatego też należy w takiej sytuacji zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

  Jeśli dziecko wymiotuje, przytrzymuj mu główkę i górną część tułowia nad miską. Po skończonym wymiotowaniu przetrzyj usta dziecka wilgotną ściereczką. Podawana do picia woda (dziecko musi pić małymi łyczkami, żeby nie sprowokować dalszych wymiotów) jest potrzebna nie tylko do uzupełnienia płynów, ale też do zabicia nieprzyjemnego fetoru z ust.

  Przyczyny wymiotowania

  Wymioty różnią się od ulewania lub wypluwania ilością traconego pokarmu. Przy wypluwaniu i ulewaniu ilość zwracanego pokarmu jest mniejsza niż w wypadku wymiotów. Wymioty u małych dzieci są zawsze bardzo groźne. Dlatego też rodzice powinni zgłosić się w takich wypadkach do lekarza.

  Co jest powodem wymiotowania?

  • Zatrucie pokarmowe – wymiotom towarzyszą zazwyczaj bóle brzucha i, wcześniej, nudności. Po zwymiotowaniu treści żołądka maluch odczuwa zazwyczaj ulgę.
  • Infekcja wirusowa (lub bakteryjna) – wymioty razem z biegunką to, oprócz innych dolegliwości, najczęstsze objawy grypy, anginy, płonicy, zapalenia ucha środkowego, zakażenia układu moczowego.
  • Alergia pokarmowa – produkty, na które dziecko ma uczulenie, zwykle powodują wymioty. Żeby zapobiegać tej dolegliwości, wystarczy wprowadzić odpowiednią dietę wykluczającą dany produkt,
  • Przerostowe zwężenie odźwiernika żołądka – zaliczane jest do chorób przewodu pokarmowego. Objawy przerostowego zwężenia odźwiernika uwidaczniają się w pierwszych czterech miesiącach życia dziecka. Choroba jest leczona operacyjnie.
  • Niedrożność przewodu pokarmowego – maluch cierpi na zaparcia i nie oddaje stolca, ponadto przy próbach dotknięcia brzuszka bardzo się wzbrania i płacze. Wymioty dziecka mają zabarwienie żółte. Ogólny stan dziecka jest dość ciężki.
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego – oprócz wymiotów dziecku dokucza ból w prawej stronie podbrzusza.
  • Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – dziecko wymiotuje, poza tym dokucza mu sztywność karku i gorączka.
  • Wstrząs mózgu – jeśli u dziecka doszło do urazu głowy, wymioty mogą pojawić się po kilkunastu godzinach od zdarzenia.

  Wymioty nie zawsze muszą oznaczać poważną chorobę. W niektórych wypadkach mogą być spowodowane stresem, chorobą lokomocyjną lub błędami pielęgnacyjnymi. Wśród takich błędów znaleźć można przekarmianie, przegrzewanie dziecka lub podawanie leku, którego dziecko nie toleruje.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Moje dziecko ma cierpi na chorobę lokomocyjną i już jesteśmy przyzwyczajeni, że w jakąkolwiek podróż zabierać należy papierowe torebki :)

  Ja też mam malucha z chorobą. Trochę to uciążliwe. Ciekawa jestem czy można to leczyć? Czy samo mu przejdzie?

  Moje dziecko ma alergię pokarmową i wymiotuje po spożyciu konkretnych pokarmów. Ma duże uczulenie na mleko

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)