Wzdęcia u noworodka

  Wzdęcia u noworodka to dość częsta dolegliwość, której jednak nie należy lekceważyć. Jeżeli twój maluszek ma problemy z brzuszkiem, warto poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Najczęściej wzdęcia pojawiają się pod wpływem nieprawidłowego karmienia dzieci. Objawem wzdęć u noworodka jest wypukły i twardy brzuszek. Noworodek odczuwa również ból brzucha, który oznajmia płaczem, prężeniem ciała i podkurczaniem nóżek. Objawem wzdęć jest ulewanie po karmieniu, oddawanie gazów o nieprzyjemnym zapachu.

  Przyczyny wzdęć u noworodka

  Jakie są przyczyny wzdęć u dzieci? Do najczęstszych należy po prostu nieprawidłowe przystawianie do piersi. Dziecko może podczas jedzenia połykać duże ilości powietrza. W związku z tym maluchowi będą dokuczać nie tylko wzdęcia, ale też gazy jelitowe oraz bóle kolkowe. Inne przyczyny wzdęć to:

  • nieregularne karmienie dzieci,
  • zbyt rzadkie karmienie dziecka,
  • słabo rozwinięty układ trawienny noworodka,
  • problemy z wchłanianiem jelitowym,
  • uchyłkowatość jelit,
  • zbyt szybkie jedzenie przez dziecko,
  • nietolerancja pokarmowa,
  • stres u dziecka,
  • przemęczenie dziecka,
  • nieodpowiednia dieta kobiety karmiącej piersią.

  Matka karmiąca piersią powinna zwracać dużą uwagę na swoją dietę. Składniki pokarmowe dostarczane do organizmu kobiety mogą przenikać do mleka matki. W tym czasie kobieta powinna unikać pokarmów wzdymających, takich jak kapusta, kalafior, brukselka, brokuły, fasolka, bób, zielony groszek, suszone śliwki, morele. Z diety matki karmiącej powinno zniknąć mleko i produkty mleczne (sery, jogurty, maślanki) – mogą one doprowadzić do alergii pokarmowej, a w szczególności uczulenia na mleko. Kobieta powinna również ograniczyć jedzenie słodyczy. Węglowodany przedostają się do mleka matki, a stamtąd do organizmu dziecka. Ponieważ układ trawienny dziecka jest jeszcze niedojrzały, węglowodany długo leżą niestrawione i powodują wzdęcia. Z diety kobiety karmiącej powinny zniknąć również słodziki, napoje gazowane, tłuste dania.

  Sposoby na wzdęcia u noworodka

  Jeżeli kobieta karmi piersią, musi przyjrzeć się swojej diecie. Z menu młodej mamy powinny zniknąć (na jakiś czas, nie na cały okres karmienia): czosnek, potrawy smażone, kawa, herbata, słodycze. Zminimalizować należy spożywanie orzechów, czekolady lub cytrusów. Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym, jeżeli mają wzdęcia, to prawdopodobnie dokucza im alergia na dany produkt. W związku z tym należy jak najszybciej, po konsultacji z lekarzem, zmienić mleko początkowe.

  Jeżeli dziecko odczuwa bóle kolkowe, ulgę przyniesie mu masaż brzuszka. Brzuszek dziecka należy masować delikatnie, okrągłymi ruchami. Masaż usprawni perystaltykę jelit i pomoże w oddawaniu gazów i wypróżnianiu. Czasami przyczyna wzdęć u noworodków kryje się za rytmem posiłków. Warto karmić dziecko o ustalonych porach. Należy karmić malucha spokojnie, bez nerwów. Zdenerwowanie mamy udziela się maluchowi i wywołuje u niego stres.

  Po karmieniu należy trzymać dziecko w pozycji pionowej, tak by małemu się odbiło. Rodzic powinien zabezpieczyć swoje ubranie, zarzucając na ramię pieluszkę tetrową. Jeżeli bóle brzucha dziecka są łagodne, warto zrobić maluchowi ciepłą kąpiel lub robić mu okłady na brzuszek.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Desery i przekąski mają najwięcej zwolenników wśród dzieci, które nade wszystko cenią sobie ich słodki smak. Rodzice są zwykle dość krytyczni w stosunku do słodyczy - ich sceptycyzm wynika przede...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą

  • (19)

   Czytam te komentarze i mam wrażenie, że niewiele osób czytało artykuł.

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.