Zasady gry w domino

  Domino to stara i niedoceniana gra dla dzieci i dla dorosłych. W Europie pojawiała się pod koniec XIII wieku za sprawą weneckiego podróżnika – Marco Polo, który przywiózł ją z Chin. Domino doczekało się kilku wersji, które zostały szerzej opisane poniżej.

  Nie wiesz, co dać w prezencie urodzinowym małemu dziecku? Podaruj domino dla dzieci lub inną grę logiczną. Tego typu zabawki zachęcają do strategicznego myślenia. Zasady gry domino są bardzo proste, a jednocześnie rozwijające. To przyjemna gra matematyczna, która przypadnie do gustu nawet tym szkrabom, które tabliczkę mnożenia omijają szerokim łukiem.

  Jak grać w domino?

  W grze używa się plastikowych płytek, złożonych z dwóch kwadratowych pól z oczkami, identycznymi jak w kostce do gry. Klasyczne domino składa się z 28 płytek, nazywanych w żargonie kamieniami. Płytki zawierają kombinacje cyfr od 0 do 6. Kamień o zerowej liczbie oczek nazywany jest „mydłem”, a kamień o takiej samej liczbie oczek na obu polach to, tzw. „dublet”.

  W grze może wziąć udział od dwóch do czterech osób (a nawet więcej, jeśli macie kilka kompletów domino). Kamienie należy odwrócić oczkami do dołu i wymieszać. Następnie gracze losują po jednym kamieniu. Ten, kto wylosuje kamień o największej liczbie oczek, rozpoczyna grę. Kamienie zwracane są do puli, mieszane i każdy z graczy wyciąga ustaloną liczbę kamieni (2 graczy – po 8 kamieni, 3 graczy – po 7 kamieni, 4 graczy – po 5 kamieni). Nie wylosowane kamienie to, tzw. „talon”. Rozpoczynający grę wykłada dowolny kamień, a pozostali dokładają kolejno kamienie, według ustalonych reguł. Nie masz pomysłu na zabawy z dzieckiem w domu? Przygotujcie zdrowe przekąski i podjadając, układajcie domino.

  Zasady gry domino

  Zazwyczaj kamienie dokładane są tak, aby liczba oczek stykających się kamieni była identyczna. Kamienie można dokładać tylko na końcach wężyka, nigdy po środku. Jeśli gracz nie posiada pasującego kamienia, ciągnie nowy kamień z talonu. Gdy szczęście nie dopisało i nadal nie posiada odpowiedniego kamienia, mija go kolejka i dokładanie kamieni przypada w udziale kolejnemu graczowi. Niektórzy stosują zasadę, że losuje się kamienie tak długo, aż trafi się na odpowiedni lub wyczerpie się talon. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kamieni. Jeśli planujecie kilka partii, warto zapisywać punkty. Gracz, który wygrał, zdobywa tyle punktów, ile wynosi suma oczek na kamieniach nie wyłożonych przez innych graczy.

  Zasady gry w domino mogą się różnić, w zależności od regionu, a nawet rodziny. Niektórzy grają wyłącznie w dwie osoby. Inni z kolei traktują dublety jako kamienie uprzywilejowane, które można dodać zawsze, niezależnie od liczby oczek na wyłożonych już kamieniach.

  Zamiast grać, z płytek domina można układać ciekawe konstrukcje, niczym z klocków. Mosty, domki, drogi – ogranicza was jedynie wyobraźnia. Dzieci uwielbiają przyglądać się, jak ułożone w falowaną linię płytki przewracają się na siebie. Ułóżcie ciekawy kształt z kamieni domina tak, aby płytki stały na jednej z cieńszych ścianek. Ustawiajcie kamienie w odległości nie większej niż 1 cm, a po zakończeniu pchnijcie ostatnią płytkę i podziwiajcie, jak konstrukcja przewraca się, niczym domek z kart.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  To prawda, domino to świetna gra dla dzieciaczków. Można się nią też bawić nieco inaczej. Na przykład ze starszym dzieckiem można układać domino domki. Ta zabawa to świetny pomysł na naukę dodawania:)

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)