Zatkany nos u dziecka

  Stany zapalne górnych dróg oddechowych są częstą przypadłością dzieci. Nieżyt nosa u dzieci wywoływany jest przez wirusy. Im starsze dziecko, tym jego układ odpornościowy jest bardziej rozwinięty. Tym samym zachorowalność na katar jest mniejsza. Dla porównania: małe dzieci zapadają na infekcje około 12 razy do roku. U dzieci około 6 roku życia częstotliwość infekcji spada do 3 w ciągu roku.

  Katar u dzieci

  Katar pojawia się pod wpływem działania bakterii, wirusów i alergenów. Wśród alergenów najczęstszymi są pyłki traw, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt. Katar u dzieci wywołany przez wirusy może przybrać postać przewlekłą lub ostrą. Objawy kataru są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych. Spowodowane są przez stany zapalne błony śluzowej nosa. Dziecko kicha i ma zatkany nosek, w którym gromadzi się nadmierna ilość wydzieliny. Zmienia się też jej konsystencja – początkowo jest ona wodnista, a później lepka i gęsta.

  Niedrożność nosa u dzieci nie tylko utrudnia normalne oddychanie, ale też powoduje problemy ze snem oraz kłopoty z przyjmowaniem pokarmu. Nie wszystkie dzieci potrafią wydmuchać nosek, żeby pozbyć się z niego wydzieliny. Jest to dla nich kłopotliwa dolegliwość. W takiej sytuacji można odciągnąć katar specjalnym urządzeniem. Żeby maluch mógł swobodnie oddychać, należy usunąć wydzielinę, oczyścić nos i przywrócić jego drożność. Leczenie kataru polega na wstrzykiwaniu do noska kropel obkurczających naczynia krwionośne. Krople do nosa powodują często nadmierne wysychanie śluzówki nosa i uszkodzenia błony śluzowej. To prowadzi do ponownych infekcji wirusowych i zakażeń bakteryjnych. Niekiedy po zakończeniu przyjmowania kropli katar powraca – jest to tzw. katar nawracający.

  Dla niektórych katar wydaje się mało ważną dolegliwością. Tymczasem nieżyt nosa należy leczyć. Zaniedbany katar powoduje duży dyskomfort oraz może wywołać groźne dla zdrowia powikłania, tj. zapalenie zatok, ucha, gardła, oskrzeli. Zatkany nos u niemowląt utrudnia odruch ssania. Niewyleczony dość szybko doprowadza do zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc.

  W pomieszczeniu, w którym znajduje się chore dziecko, powinna być odpowiednia wilgotność, dlatego warto dbać o nawilżenie powietrza. Żeby suche powietrze nie podrażniało śluzówki nosa, można na grzejniki powiesić mokre ręczniki. Zaczerwieniony nosek należy posmarować maścią pielęgnacyjną lub wazeliną. Żeby maluchowi lepiej się oddychało w nocy, można podłożyć mu pod główkę większą poduszkę.

  Przyczyny kataru u dzieci

  • Alergia

  Alergia u dzieci powoduje wystąpienie kataru siennego (alergiczny nieżyt nosa). W nosku dziecka gromadzi się surowicza wydzielina, a z oczu wypływają łzy. Maluch obficie kicha. Katar sienny występuje w okresach nasilonego występowania alergenu. Tak jest w wypadku uczulenia na pyłki roślin. Inaczej rzecz wygląda, gdy uczulenie dotyczy roztoczy obecnych przez cały rok w domu.

  • Zapalenie zatok przynosowych

  Katar i bóle głowy oznaczają pojawienie się zapalenia zatok przynosowych. Zapaleniu zatok sprzyjają wirusy, bakterie i również alergeny. Wydzielina z noska jest gęsta, zielona. Niekiedy maluchowi dokucza gorączka. Ból głowy przy zapaleniu zatok jest dość charakterystyczny – nasila się przy gwałtownych ruchach i pochylaniu głowy do przodu.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Moje dziecko ma alergię i katar towarzyszy mu nieustannie. Szczególnie dokuczliwy jest na wsi, gdy zajedziemy do babci. W ogólnie nie ma mowy o trzymaniu jakichkolwiek zwierząt w domu, bo to kończy się źle.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)