Zatkany nos u dziecka

  Stany zapalne górnych dróg oddechowych są częstą przypadłością dzieci. Nieżyt nosa u dzieci wywoływany jest przez wirusy. Im starsze dziecko, tym jego układ odpornościowy jest bardziej rozwinięty. Tym samym zachorowalność na katar jest mniejsza. Dla porównania: małe dzieci zapadają na infekcje około 12 razy do roku. U dzieci około 6 roku życia częstotliwość infekcji spada do 3 w ciągu roku.

  Katar u dzieci

  Katar pojawia się pod wpływem działania bakterii, wirusów i alergenów. Wśród alergenów najczęstszymi są pyłki traw, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt. Katar u dzieci wywołany przez wirusy może przybrać postać przewlekłą lub ostrą. Objawy kataru są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych. Spowodowane są przez stany zapalne błony śluzowej nosa. Dziecko kicha i ma zatkany nosek, w którym gromadzi się nadmierna ilość wydzieliny. Zmienia się też jej konsystencja – początkowo jest ona wodnista, a później lepka i gęsta.

  Niedrożność nosa u dzieci nie tylko utrudnia normalne oddychanie, ale też powoduje problemy ze snem oraz kłopoty z przyjmowaniem pokarmu. Nie wszystkie dzieci potrafią wydmuchać nosek, żeby pozbyć się z niego wydzieliny. Jest to dla nich kłopotliwa dolegliwość. W takiej sytuacji można odciągnąć katar specjalnym urządzeniem. Żeby maluch mógł swobodnie oddychać, należy usunąć wydzielinę, oczyścić nos i przywrócić jego drożność. Leczenie kataru polega na wstrzykiwaniu do noska kropel obkurczających naczynia krwionośne. Krople do nosa powodują często nadmierne wysychanie śluzówki nosa i uszkodzenia błony śluzowej. To prowadzi do ponownych infekcji wirusowych i zakażeń bakteryjnych. Niekiedy po zakończeniu przyjmowania kropli katar powraca – jest to tzw. katar nawracający.

  Dla niektórych katar wydaje się mało ważną dolegliwością. Tymczasem nieżyt nosa należy leczyć. Zaniedbany katar powoduje duży dyskomfort oraz może wywołać groźne dla zdrowia powikłania, tj. zapalenie zatok, ucha, gardła, oskrzeli. Zatkany nos u niemowląt utrudnia odruch ssania. Niewyleczony dość szybko doprowadza do zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc.

  W pomieszczeniu, w którym znajduje się chore dziecko, powinna być odpowiednia wilgotność, dlatego warto dbać o nawilżenie powietrza. Żeby suche powietrze nie podrażniało śluzówki nosa, można na grzejniki powiesić mokre ręczniki. Zaczerwieniony nosek należy posmarować maścią pielęgnacyjną lub wazeliną. Żeby maluchowi lepiej się oddychało w nocy, można podłożyć mu pod główkę większą poduszkę.

  Przyczyny kataru u dzieci

  • Alergia

  Alergia u dzieci powoduje wystąpienie kataru siennego (alergiczny nieżyt nosa). W nosku dziecka gromadzi się surowicza wydzielina, a z oczu wypływają łzy. Maluch obficie kicha. Katar sienny występuje w okresach nasilonego występowania alergenu. Tak jest w wypadku uczulenia na pyłki roślin. Inaczej rzecz wygląda, gdy uczulenie dotyczy roztoczy obecnych przez cały rok w domu.

  • Zapalenie zatok przynosowych

  Katar i bóle głowy oznaczają pojawienie się zapalenia zatok przynosowych. Zapaleniu zatok sprzyjają wirusy, bakterie i również alergeny. Wydzielina z noska jest gęsta, zielona. Niekiedy maluchowi dokucza gorączka. Ból głowy przy zapaleniu zatok jest dość charakterystyczny – nasila się przy gwałtownych ruchach i pochylaniu głowy do przodu.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Moje dziecko ma alergię i katar towarzyszy mu nieustannie. Szczególnie dokuczliwy jest na wsi, gdy zajedziemy do babci. W ogólnie nie ma mowy o trzymaniu jakichkolwiek zwierząt w domu, bo to kończy się źle.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych produktów może okazać się szkodliwe dla ciebie lub dziecka. Jednym z takich potencjalnie groźnych preparatów jest lakier do...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Gdy byłaś w ciąży, na pewno ostrzegano cię, że stosowanie poszczególnych...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Marka wózków dziecięcych X-lander zaprezentowała nową kolekcję 2014-2015,...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Pierwsze urodziny to dobry moment na przemyślenie nowego jadłospisu dla...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Bardzo pomocny artykuł, właśnie stajemy przed wyborem plecaka dla naszego pierwszoklasisty :) Weźmiemy sobie do serca wszystkie rady :)

  • (5)

   Ja uważam to za zbyt przesadne, sama mam córkę 3,5 roku która nieraz podbiera mi lakiery i się maluje. Po 1-2 dniach zmywam i jest ok, gdybym robiła to (malowanie) każdego dnia to mogłabym stwierdzić że istnieje niebezpieczeństwo, ale sporadyczne "...

  • (20)

   Witam,robiłam dzisiaj badania HCG ilościowe i wynik wyszedł 41488,4 mUl/ml. Czy oznacza to,ze jestem w ciąży?Dziękuję za odpowiedź

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą