Zatkany nos u dziecka

  Stany zapalne górnych dróg oddechowych są częstą przypadłością dzieci. Nieżyt nosa u dzieci wywoływany jest przez wirusy. Im starsze dziecko, tym jego układ odpornościowy jest bardziej rozwinięty. Tym samym zachorowalność na katar jest mniejsza. Dla porównania: małe dzieci zapadają na infekcje około 12 razy do roku. U dzieci około 6 roku życia częstotliwość infekcji spada do 3 w ciągu roku.

  Katar u dzieci

  Katar pojawia się pod wpływem działania bakterii, wirusów i alergenów. Wśród alergenów najczęstszymi są pyłki traw, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt. Katar u dzieci wywołany przez wirusy może przybrać postać przewlekłą lub ostrą. Objawy kataru są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych. Spowodowane są przez stany zapalne błony śluzowej nosa. Dziecko kicha i ma zatkany nosek, w którym gromadzi się nadmierna ilość wydzieliny. Zmienia się też jej konsystencja – początkowo jest ona wodnista, a później lepka i gęsta.

  Niedrożność nosa u dzieci nie tylko utrudnia normalne oddychanie, ale też powoduje problemy ze snem oraz kłopoty z przyjmowaniem pokarmu. Nie wszystkie dzieci potrafią wydmuchać nosek, żeby pozbyć się z niego wydzieliny. Jest to dla nich kłopotliwa dolegliwość. W takiej sytuacji można odciągnąć katar specjalnym urządzeniem. Żeby maluch mógł swobodnie oddychać, należy usunąć wydzielinę, oczyścić nos i przywrócić jego drożność. Leczenie kataru polega na wstrzykiwaniu do noska kropel obkurczających naczynia krwionośne. Krople do nosa powodują często nadmierne wysychanie śluzówki nosa i uszkodzenia błony śluzowej. To prowadzi do ponownych infekcji wirusowych i zakażeń bakteryjnych. Niekiedy po zakończeniu przyjmowania kropli katar powraca – jest to tzw. katar nawracający.

  Dla niektórych katar wydaje się mało ważną dolegliwością. Tymczasem nieżyt nosa należy leczyć. Zaniedbany katar powoduje duży dyskomfort oraz może wywołać groźne dla zdrowia powikłania, tj. zapalenie zatok, ucha, gardła, oskrzeli. Zatkany nos u niemowląt utrudnia odruch ssania. Niewyleczony dość szybko doprowadza do zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc.

  W pomieszczeniu, w którym znajduje się chore dziecko, powinna być odpowiednia wilgotność, dlatego warto dbać o nawilżenie powietrza. Żeby suche powietrze nie podrażniało śluzówki nosa, można na grzejniki powiesić mokre ręczniki. Zaczerwieniony nosek należy posmarować maścią pielęgnacyjną lub wazeliną. Żeby maluchowi lepiej się oddychało w nocy, można podłożyć mu pod główkę większą poduszkę.

  Przyczyny kataru u dzieci

  • Alergia

  Alergia u dzieci powoduje wystąpienie kataru siennego (alergiczny nieżyt nosa). W nosku dziecka gromadzi się surowicza wydzielina, a z oczu wypływają łzy. Maluch obficie kicha. Katar sienny występuje w okresach nasilonego występowania alergenu. Tak jest w wypadku uczulenia na pyłki roślin. Inaczej rzecz wygląda, gdy uczulenie dotyczy roztoczy obecnych przez cały rok w domu.

  • Zapalenie zatok przynosowych

  Katar i bóle głowy oznaczają pojawienie się zapalenia zatok przynosowych. Zapaleniu zatok sprzyjają wirusy, bakterie i również alergeny. Wydzielina z noska jest gęsta, zielona. Niekiedy maluchowi dokucza gorączka. Ból głowy przy zapaleniu zatok jest dość charakterystyczny – nasila się przy gwałtownych ruchach i pochylaniu głowy do przodu.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Moje dziecko ma alergię i katar towarzyszy mu nieustannie. Szczególnie dokuczliwy jest na wsi, gdy zajedziemy do babci. W ogólnie nie ma mowy o trzymaniu jakichkolwiek zwierząt w domu, bo to kończy się źle.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Sposób, w jaki wychowujemy nasze dzieci, jest kwestią indywidualną. Należy także pamiętać, że żaden styl nie jest idealny – każdy ma swoje plusy i minusy, zwolenników i przeciwników. Z łatwością mo...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   ja stosuję styl - ja po prostu płynę wraz z nurtem - nie dam sobie wejść na głowę ale i nie jestem szczególnie surowa... zwracam uwagę na edukację, ale nie tylko. Pozwalam badać świat ale tez ukierunkowuję... nie wuem czy ma to nazwę :D

  • (1)

   MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

   1. PIERWSZY POWÓD:
   To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz ju...

  • (18)

   widze ze nie tylko ja mam problem z odczytaniem wynikow.przede mna swieta,czuje ze najdlozsze w historii, i ta niewiadoma w dalszym ciagu, jak by nie mozna bylo prosciej, a tak czlowiek wariuje z ta niewiedza.proste pytanie a tak skomplikowana odp./p...

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?