Zatoki u dzieci

  Zatokami określamy przestrzenie powietrzne w kościach twarzy, a dokładniej kościach policzkowych i czołowych, a także za drogami nosowymi. Podobnie jak wnętrze nosa i ust, pokryte są błoną śluzową. Gdy zatoki spuchną lub zostaną podrażnione, produkują więcej śluzu, który gromadzi się w ich wnętrzu. Jest to idealne środowisko do rozwoju bakterii, wirusów i grzybów, powodujących schorzenie nazywane zapaleniem zatok. Najczęściej występuje ono w następstwie przeziębienia lub nasilonych reakcji alergicznych organizmu. Jakie są objawy zapalenia zatok u dziecka oraz jak skutecznie zapobiegać i leczyć tę dolegliwość?

  Objawy zapalenia zatok u dzieci

  Zapalenie zatok może objawiać się w różny sposób u dzieci w różnym wieku. Młodsze pociechy najczęściej doświadczają symptomów charakterystycznych dla przeziębienia, włączenie z zatkanym nosem, katarem i niewielką gorączką. Jeżeli u dziecka pojawia się gorączka ok. 5-7 dnia po zauważeniu objawów przeziębienia, może to oznaczać zapalenie zatok lub inne schorzenia – np. zapalenie oskrzeli, płuc lub ucha. 

  Wielu rodziców myli bóle głowy spowodowane przeziębieniem z zapaleniem zatok. Jednak zatoki zlokalizowane przy czole nie rozwijają się u dziecka przed 6-7 rokiem życia i nie ulegają zakażeniom do wczesnych etapów okresu dojrzewania. Najbardziej charakterystycznymi objawami zapalenia zatok u dzieci i młodzieży są: suchy kaszel, który nie znika po tygodniu od pojawienia się pierwszych oznak przeziębienia, gorączka, pogłębiające się przekrwienie błony śluzowej, ból zębów i uszu oraz wrażliwość twarzy. Niekiedy pojawić się mogą także nudności, bóle głowy i ból za oczami.

  Zapobieganie zapaleniu zatok u dzieci 

  Proste zmiany w stylu życia i otoczeniu dziecka mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko rozwinięcia zapalenia zatok. Zimą, gdy chłód na zewnątrz i ciepło spowodowane ogrzewaniem wewnątrz mieszkania sprawiają, że powietrze w pokoju dziecka jest bardzo suche, warto pomyśleć o wyposażeniu się w nawilżacz powietrza. W ten sposób zatoki nie ulegną podrażnieniu i będą mniej podatne na zakażenia. Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu nawilżaczy w celu uniknięcia rozwoju pleśni. Poza tym, chociaż zapalenie zatok nie jest chorobą zakaźną, często poprzedzone jest przeziębieniem, które w prosty sposób przekazywane jest członkom rodziny i znajomym. Najprostszym sposobem na powstrzymanie rozprzestrzeniania się zarazków jest wytłumaczenie dziecku, jak ważne jest częste mycie rąk, szczególnie w czasie choroby.

  Leczenie zapalenia zatok u dzieci 

  W przypadku zapalenia spowodowanego przez bakterie, lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków doustnych. W celu złagodzenia objawów często podaje się także leki obkurczające błonę śluzową i przeciwhistaminowe. Zapalenie zatok spowodowane przez wirusy najczęściej mija samoistnie, bez pomocy lekarskiej. Paracetamol, ibuprofen i ciepłe okłady pomogą złagodzić ból towarzyszący dolegliwościom. Warto jednak pamiętać, że leki bez recepty na przeziębienie mogą okazać się nieskuteczne w walce z objawami zapalenia zatok, a wręcz przeciwnie – mogą powodować efekty uboczne. Skontaktuj się z lekarzem, gdy:

  • przeziębienie u dziecka nie ustępuje po 10 dniach,
  • objawy przeziębienia pogarszają się po 7 dniach od momentu pojawienia się pierwszych symptomów chorobowych,
  • objawy alergii nie znikają po przyjęciu normalnie zażywanego leku na alergię.

  Poza tym, warto zaczerpnąć rady specjalisty w przypadku, gdy u dziecka wystąpią inne symptomy zapalenia zatok, takie jak ból lub sztywność w policzkach, gorączka oraz przeziębienie silniejsze niż zwykle.  

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.

  • (6)

   To jest prawda co tu pisze.

  • (3)

   Margo, mam identyczną sytuację, suchy chleb, makaron bez dodatków cieszą się największym zainteresowaniem, na szczęście zjedzą również normalne posiłki. Najtrudniej przekonać ich do nowego produktu, dorosły spróbuje i powie, że np. mu nie smakuje, a...

  • (1)

   O :) Bez gryzaczków to ani rusz. Mamy takiego gryzakośliniaka, że główka jest doczepiana do śliniaka, naprawdę fajnie się sprawdza (to się nazywa superro). Bardzo fajne też okazały się gryzaczki z drewna klonowego (mamy taką rybkę na zawieszce)