Zgrzytanie zębami podczas snu

  Przyczyną zgrzytania zębami jest najczęściej bruksizm. Dolegliwość ta najczęściej dokucza osobom żyjącym w długotrwałym i trudnym do opanowania stresie. Już sam dźwięk zgrzytania dla niektórych jest dość nieprzyjemny. Poza tym zgrzytanie i zaciskanie zębów powoduje szybsze zużywanie i ścieranie się szkliwa. Konsekwencją tego zachowania jest szybsze gnicie nadwrażliwych zębów. Zignorowanie i zaniedbanie problemu zgrzytania zębami mogą doprowadzić do uszkodzenia stawów szczęki, a następnie do zapalenia kości lub stawów. Inna przyczyna zgrzytania zębami to owsica.

  Bruksizm u dzieci

  Bruksizm jest przypadłością nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Najczęściej pojawia się u maluchów w wieku 6 lat i wówczas, gdy dziecku wypadają zęby mleczne, a pojawiają się zęby stałe. Nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną bruksizmu. Przypuszczalnie u podstawy choroby leżą długotrwały stres i wady zgryzu. Zgrzytanie zębami musi być leczone. Zaniedbanie dolegliwości ma wpływ na stan uzębienia – nie tylko ściera szkliwo, prowadzi też do kruszenia się ząbków, wywołuje bóle stawów żuchwowych.

  Najczęstsze objawy bruksizmu to zaciskanie i zgrzytanie zębami. Dodatkowo dziecko może się skarżyć na ból szczęki nasilający się w trakcie jedzenia, mówienia, śmiania się, bóle twarzy. Niepokojące jest też obgryzanie przez dzieci kredek i długopisów oraz obgryzanie paznokci.

  Leczenie bruksizmu ma charakter przyczynowy. Dlatego najpierw należy ustalić, czy u podstaw zgrzytania zębami leży stres, silne przeżycia, duża wrażliwość, czy też może dolegliwość wywołana jest wadami zgryzu. W drugim wypadku lekarz stomatolog prawdopodobnie zastosuje specjalną szynę odciążającą oraz pomoże prawidłowo ustawić szczękę. Stres u dzieci nie może być lekceważony. Sprawy, które dla dorosłych są banalne, dla dzieci wydają się nie do rozwiązania. Duży stres przeżywa dziecko w szkole. Często maluch, zgrzytając zębami, odreagowuje nadmiar emocji. W tym wypadku należy dziecku pomóc wyciszyć uczucia – wystarczy przytulenie dziecka, rozmowa z nim o jego zmartwieniach.

  Owsica a zgrzytanie zębami

  Owsica jest częstą chorobą u dzieci. Ponieważ łatwo się nią zarazić, chorują na nią też dorośli. Owsica to choroba brudnych rąk, choć do zakażenia może dojść z przyczyn innych niż zaniedbania higieniczne. Do zachorowania dochodzi też drogą wziewną, tzn. przez wdychanie jaj owsików z kurzem. Jeśli zgrzytanie zębów jest spowodowane owsicą, będzie występować nie tylko nocą, ale też w ciągu dnia. Oprócz tej dolegliwości, o zakażeniu owsicą świadczą: bezsenność u dzieci, drapanie się w okolicy odbytu, bóle brzucha i głowy, zmniejszony apetyt (przy jednoczesnym wzroście ochoty na słodycze), zaczerwienienia i pryszcze w okolicy odbytu, obgryzanie paznokci, zaburzona koncentracja, nocne moczenie dzieci.

  Działania zapobiegające chorobie to dbanie o higienę. Poza tym trudno jest zapobiec zakażeniu owsicą. Leczenie choroby wymaga czasu i cierpliwości. Leczeniu poddawane jest nie tylko dziecko, ale też najbliższe otoczenie. Należy w tym czasie szczególnie dbać o czystość w domu. Ręczniki, pościel, bieliznę warto prać w 90 stopniach Celsjusza.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Słyszałam o tym bruksizmie, ale nie wiedziałam, że owsica też powoduje zgrzytanie zębami.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Ciąża jest okresem ogromnych zmian i jeżeli chodzi o życie, i ciało kobiety. Z tego powodu warto przygotować organizm do nowej sytuacji. W ten sposób, gdy już zajdziesz w ciążę, nie będziesz musiał...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Kolorowa prasa często podaje, że gwiazdy zapłaciły za poród poprzez...
  Czkawka to rytmiczne skurcze przepony, spowodowane podrażnieniem nerwu b...
  Zazwyczaj o tym, że jesteśmy w ciąży, dowiadujemy się z domowego testu...
  Jeśli chcesz ograniczyć ilość sztucznych barwników w diecie dziecka,...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....

  Ostatnie komentarze

  • (204)

   A Ty co chrześcijański nawracacz dusz i wszechwiedzący/a? Jakim prawem piszesz do niej w ten sposób? Co według ciebie udane życie to tylko z mężem? Dewotka. Czas życie jest szczęśliwsze w związku niemałżeńskim niż koszmar w małżeńskim. Nie masz prawa...

  • (3)

   moja dziewczyna tez jest w ciąży i jakos żyje a wy marudzicie w tych komentarza ale wam powiem nie każdy ojciec jest gotowy być tata lub mamą

  • (19)

   Czytam te komentarze i mam wrażenie, że niewiele osób czytało artykuł.

  • (1)

   Moja córeczka 13 sierpnia skończy 6miesięcy i ma już 80cm długości- po rodzicach będzie wysoka, mama-185cm a tata-188cm.

  • (68)

   Przyczyną autyzmu jest rtęć w szczepionkach pokazano na you tube jak rtęć niczczy nowo powstałe komórki nerwowe i otoczkę mielinową wokół nerwów ,nie ma bezpiecznych dawek rtęci WHO podała że kazda ilość jest toksyczna.