Zgrzytanie zębami podczas snu

  Przyczyną zgrzytania zębami jest najczęściej bruksizm. Dolegliwość ta najczęściej dokucza osobom żyjącym w długotrwałym i trudnym do opanowania stresie. Już sam dźwięk zgrzytania dla niektórych jest dość nieprzyjemny. Poza tym zgrzytanie i zaciskanie zębów powoduje szybsze zużywanie i ścieranie się szkliwa. Konsekwencją tego zachowania jest szybsze gnicie nadwrażliwych zębów. Zignorowanie i zaniedbanie problemu zgrzytania zębami mogą doprowadzić do uszkodzenia stawów szczęki, a następnie do zapalenia kości lub stawów. Inna przyczyna zgrzytania zębami to owsica.

  Bruksizm u dzieci

  Bruksizm jest przypadłością nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Najczęściej pojawia się u maluchów w wieku 6 lat i wówczas, gdy dziecku wypadają zęby mleczne, a pojawiają się zęby stałe. Nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną bruksizmu. Przypuszczalnie u podstawy choroby leżą długotrwały stres i wady zgryzu. Zgrzytanie zębami musi być leczone. Zaniedbanie dolegliwości ma wpływ na stan uzębienia – nie tylko ściera szkliwo, prowadzi też do kruszenia się ząbków, wywołuje bóle stawów żuchwowych.

  Najczęstsze objawy bruksizmu to zaciskanie i zgrzytanie zębami. Dodatkowo dziecko może się skarżyć na ból szczęki nasilający się w trakcie jedzenia, mówienia, śmiania się, bóle twarzy. Niepokojące jest też obgryzanie przez dzieci kredek i długopisów oraz obgryzanie paznokci.

  Leczenie bruksizmu ma charakter przyczynowy. Dlatego najpierw należy ustalić, czy u podstaw zgrzytania zębami leży stres, silne przeżycia, duża wrażliwość, czy też może dolegliwość wywołana jest wadami zgryzu. W drugim wypadku lekarz stomatolog prawdopodobnie zastosuje specjalną szynę odciążającą oraz pomoże prawidłowo ustawić szczękę. Stres u dzieci nie może być lekceważony. Sprawy, które dla dorosłych są banalne, dla dzieci wydają się nie do rozwiązania. Duży stres przeżywa dziecko w szkole. Często maluch, zgrzytając zębami, odreagowuje nadmiar emocji. W tym wypadku należy dziecku pomóc wyciszyć uczucia – wystarczy przytulenie dziecka, rozmowa z nim o jego zmartwieniach.

  Owsica a zgrzytanie zębami

  Owsica jest częstą chorobą u dzieci. Ponieważ łatwo się nią zarazić, chorują na nią też dorośli. Owsica to choroba brudnych rąk, choć do zakażenia może dojść z przyczyn innych niż zaniedbania higieniczne. Do zachorowania dochodzi też drogą wziewną, tzn. przez wdychanie jaj owsików z kurzem. Jeśli zgrzytanie zębów jest spowodowane owsicą, będzie występować nie tylko nocą, ale też w ciągu dnia. Oprócz tej dolegliwości, o zakażeniu owsicą świadczą: bezsenność u dzieci, drapanie się w okolicy odbytu, bóle brzucha i głowy, zmniejszony apetyt (przy jednoczesnym wzroście ochoty na słodycze), zaczerwienienia i pryszcze w okolicy odbytu, obgryzanie paznokci, zaburzona koncentracja, nocne moczenie dzieci.

  Działania zapobiegające chorobie to dbanie o higienę. Poza tym trudno jest zapobiec zakażeniu owsicą. Leczenie choroby wymaga czasu i cierpliwości. Leczeniu poddawane jest nie tylko dziecko, ale też najbliższe otoczenie. Należy w tym czasie szczególnie dbać o czystość w domu. Ręczniki, pościel, bieliznę warto prać w 90 stopniach Celsjusza.

  Ciekawy artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

   

  Komentarze

  Słyszałam o tym bruksizmie, ale nie wiedziałam, że owsica też powoduje zgrzytanie zębami.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu jejdziecko.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Hit dnia

  Sposób, w jaki wychowujemy nasze dzieci, jest kwestią indywidualną. Należy także pamiętać, że żaden styl nie jest idealny – każdy ma swoje plusy i minusy, zwolenników i przeciwników. Z łatwością mo...

  Najczęściej czytane

  Jesienią należy zwrócić szczególną uwagę na strój dziecka. Garderoba...
  Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w sklepach Smyk pojawiła się...
  W sklepach Reserved Kids pojawiła się niezwykła linia odzieży dziecięcej,...
  Z myślą o zbliżających się świętach firma Mothercare stworzyła bajeczną...
  Urządzenie atrakcyjnego pokoju dla dwójki dzieci, w szczególności gdy...
  Wiosna w pełni! Warto zaopatrzyć swoją pociechę w kolorowe i wygodne...
  14 lutego to dzień, w którym pragniemy dzielić się miłością z najbliższymi...
  Dziewczynki naśladują swoje mamy i tak jak one chcą się ładnie ubierać....
  Nie masz jeszcze mikołajkowego prezentu dla dziecka? To ostatnia chwila, ż...
  Lis to rude, miękkie i miło wyglądające zwierzątko, które pomimo swej...

  Ostatnie komentarze

  • (1)

   ja stosuję styl - ja po prostu płynę wraz z nurtem - nie dam sobie wejść na głowę ale i nie jestem szczególnie surowa... zwracam uwagę na edukację, ale nie tylko. Pozwalam badać świat ale tez ukierunkowuję... nie wuem czy ma to nazwę :D

  • (1)

   MOTTO: CZŁOWIEK JAK KAŻDY ORGANIZM ŻYWY NA NASZEJ PLANECIE, TYJE Z DWÓCH POWODÓW GŁÓWNYCH. *****

   1. PIERWSZY POWÓD:
   To spożycie zbyt dużej ilości tłuszczu, który wchłania się szybko w jelicie cienkim i odkłada jako tłuszcz ju...

  • (18)

   widze ze nie tylko ja mam problem z odczytaniem wynikow.przede mna swieta,czuje ze najdlozsze w historii, i ta niewiadoma w dalszym ciagu, jak by nie mozna bylo prosciej, a tak czlowiek wariuje z ta niewiedza.proste pytanie a tak skomplikowana odp./p...

  • (5)

   Zawsze myślałam że wolę cesarkę, ale jak tak piszecie zaczynam mieć wątpliwości...

  • (1)

   Co to za wysypka na zdjeciu?